. Het laatste nieuws lees je het eerst op NU.nl
|

Radiohead lanceert campagne tegen CO2

Uitgegeven: 27 februari 2008 07:21
Laatst gewijzigd: 27 februari 2008 13:58

BRUSSEL - Zanger Thom Yorke van band Radiohead lanceert woensdag een grote Europese CO2-campagne van milieugroep Friends of the Earth Europe, waarbij ook Milieudefensie is aangesloten.

ANP
Campagne Radiohead tegen CO2

De zogeheten Big Ask-campagne vraagt EU-landen hun uitstoot van kooldioxide elk jaar te verminderen en niet pas in 2020, zoals de EU wil. Wetten maken de huidige politici verantwoordelijk, zo is de gedachte.

Yorke en de milieubeweging vragen Nederland en andere EU-landen daarom om een wet: "Politici moeten voorschrijven dat de CO2-uitstoot 3 procent per jaar vermindert", zei hij woensdag.

Paniek

Yorke heeft al ervaring met een soortgelijke actie in zijn vaderland, het Verenigd Koninkrijk. "De actie van Friends of the Earth Europe spreekt me aan omdat het geen angst en paniek aanjaagt. We zien klimaatbescherming als een positieve actie."

Yorke spreekt woensdag met EU-commissaris Stavros Dimas (Milieu) over de klimaatbescherming. Hij overhandigt de commissaris ook een symbool van de Big Ask-campagne.

Verbaasd

Yorke is een van de weinige artiesten die zich blijvend inzetten voor milieu. "Ik ben verbaasd dat niet meer artiesten zich inzetten voor het milieu", zegt de Brit, die met zijn groep al 23 miljoen albums heeft verkocht, zoals OK Computer.

"De grote muziekindustrie verliest toch het contact met consumenten. Alleen de kleinere artiesten voelen meer aan wat er echt leeft, zoals het milieu." Yorke zegt zelf ook het milieu te sparen. Voor de nieuwe toernee reist radiohead per busje in plaats van vliegtuig.

Klimaatacties

De campagneactie van Yorke ging woensdag gepaard met vele andere klimaatacties in Europa. Zo bouwt Milieudefensie een dijk van zandzakken voor de Tweede Kamer. In Finland verschijnen vele sneeuwpoppen als actie.

Voorbeeld

De Britse zanger hoopt dat de Europese strijd tegen CO2 een voorbeeld is voor de rest van de wereld. De EU heeft al het meest ambitieuze milieudoel ter wereld: Het wil 20 procent minder CO2-uitstoot in 2020. De milieuorganisatie wil liever naar 30 procent beperking.

Myspace Radiohead

© ANP

Overig nieuws

De albums van NU

De beste albums van het moment, volgens de muziekredactie van NU.nl.

1. Caro Emerald

2. Midlake

3. Tindersticks

4. Black Box Revelation

5. Los Campesinos!

10 jaar Kane

Kane is jarig. De band bestaat inmiddels tien jaar, en dat wordt gevierd met het vijfde studioalbum No Surrender.

Lees verder

Want Want

Vorige maand nog op Noorderslag, nu de clipprimeur van de Nederlandse band Want Want op NU.nl: Heleen.

Bekijk video

Stereophonics

De Britse band Stereophonics gaf zaterdagavond een optreden in de Heineken Music Hall in Amsterdam.

Bekijk fotoserie

Midlake

In 1999 begon een groep jazzstudenten de band Midlake. Op het derde album is de jazz zo goed als verdwenen, maar maakt de band subtiele folknummers.

Lees verder

Ignite

Weinig bands zijn zo politiek geëngageerd als de Amerikaanse hardcoreformatie Ignite. Met zanger Zoltan "Zoli" Téglás voorop, trekt het zestal uit Californië ten strijde tegen onrecht.

Lees verder