EU-commissie wil meer macht privacywaakhonden
AMSTERDAM – De Europese Commissie wil dat sociale netwerken zoals Facebook zich moeten houden aan Europese regelgeving. Nationale privacywaakhonden zoals het College Bescherming Persoonsgegevens (CBP) moeten meer macht krijgen om deze regels te handhaven.
Foto: AFP
Dat blijkt uit een toespraak van Eurocommissaris Viviane Reding (Justitie).
Reding noemt Facebook niet bij naam in haar toespraak maar spreekt van een ‘Amerikaans sociaal netwerk met miljoenen Europese gebruikers’.
De Eurocommissaris pleit voor Europese regelgeving die opgelegd dient te worden aan bijvoorbeeld Facebook, ook als de data van Europese gebruikers opgeslagen en geraadpleegd wordt buiten de Europese grenzen.
Data verwijderen
Zo stelt Reding een viertal verandering voor wat betreft het opslaan en raadplegen van data van gebruikers van bijvoorbeeld sociale netwerken.
“Europeanen moeten het recht krijgen hun data te verwijderen. Niet alleen de mogelijkheid, maar echt het recht om zich terug te trekken uit het opslaan van hun data”, vertelt Reding. “De bewijslast moet liggen bij dataverzamelaars. Zij moeten bewijzen dat de informatie noodzakelijk is voor goede diensten, niet andersom.”
Transparanter
Daarnaast wil Reding dat het opslaan van data transparanter wordt. Zo zou Facebook gebruikers veel duidelijker moeten inlichten over welke gegevens worden opgeslagen en vooral met welk doel.
“Ongunstige voorwaarden zijn vaak erg lastig te vinden, maar moeten juist expliciet en duidelijk vermeld worden. Zeker als we kijken naar kinderen is het van groot belang dat zij duidelijk weten welke gegevens ze openbaar maken en waar deze gegevens voor gebruikt worden”, aldus de Eurocommissaris.
Instellingen
Zo stelt Reding voor dat er bij het aanmaken van een profiel bij een sociaal netwerk meteen duidelijk wordt welke informatie gebruikt wordt. Leden zouden niet achteraf nog moeten gaan sleutelen aan de instellingen.
Bovendien moeten deze instellingen standaard voldoende beveiliging bieden. Het kan volgens Reding niet zo zijn dat gebruikers zelf moeten gaan kijken met welke instellingen hun privacy het best gewaarborgd wordt. “Privacy moet standaard geboden worden.”
Al langer is er kritiek op onder meer Facebook omdat de privacyinstellingen zelf aangepast dienen te worden door gebruikers. De netwerksite weigert om het delen van gegevens standaard ‘uit’ te zetten.
Macht
Als laatste stelt Reding voor dat de bescherming van data niet afhankelijk mag zijn van de locatie van de gegevens. “Het maakt niet uit of de data opgeslagen en geraadpleegd wordt buiten Europa. Het blijven gegevens van Europese inwoners.”
Daarom zouden nationale privacywaakhonden zoals het CBP in Nederland meer macht moeten krijgen om privacy te controleren en straffen uit te delen bij privacyschending.
Reding verwijst, zonder Google daadwerkelijk te noemen, naar het schandaal rond Google Street View waar de camera’s van Google tijdens de opnames voor de dienst ook persoonlijke informatie hebben opgeslagen.
Verschillende landen stelden onderzoeken in met verschillende uitkomsten en verschillende sancties. Reding vindt dat Europa samen sterk moet staan en in zulke gevallen moet spreken met één mond.

Startpagina