Roep om nieuw Piratenproces om 'partijdige rechter'
AMSTERDAM - Juristen in Zweden roepen op tot een nieuw proces voor de vier oprichters van The Pirate Bay. De rechter die het viertal vorige week veroordeelde tot een jaar celstraf, had mogelijk strijdige belangen.
Dat melden Zweedse media donderdag. Rechter Tomas Norström verklaarde de vier medeplichtig aan schending van auteursrecht, en veroordeelde ze tot een jaar celstraf en de betaling van een schadevergoeding van 2,7 miljoen euro.
Illegaal
Het viertal is verantwoordelijk voor The Pirate Bay, een van de bekendste en grootste zogenoemde torrentsites op internet. De site biedt torrentbestanden aan, die kunnen worden gebruikt om bijvoorbeeld muziek, films of software uit te wisselen. In de meeste gevallen gaat het daarbij om illegale kopieën.
Aanscherping
Een Zweedse radiozender meldde donderdag dat Norström verschillende functies bekleedt bij organisaties die zich inzetten tegen piraterij en voor aanscherping van het auteursrecht. Zo is hij lid van de Zweedse Auteursrecht Associatie (SFU). Daarin zitten ook enkele vertegenwoordigers van de entertainmentindustrie die tijdens het proces aan de kant van de aanklager stonden.
Belangenconflict
Advocaat Peter Althin van The Pirate Bay-woordvoerder Peter Sunde vindt dat zijn cliënten een nieuw proces moeten krijgen. Volgens hem is er sprake van een belangenconflict. Ook zijn collega Ola Samuelsson, die een van de andere veroordeelden verdedigde, roept op tot een nieuwe rechtszaak.
De bekende Zweedse jurist Leif Silbersky - die het met de verdediging eens is - liet in een reactie tegenover de radiozender weten dat een nieuw proces tot de mogelijkheden behoort, maar dat de advocaten dan snel moeten handelen.
Hoger beroep
De vier zijn maandag al tegen het vonnis in beroep gegaan. Naar verwachting kan de behandeling daarvan tot enkele jaren duren.

Startpagina