Microsoft verliest eerste slag om Office-standaard
AMSTERDAM - Office Open XML (OOXML) wordt niet versneld verheven tot ISO-standaard. Microsoft is er niet in geslaagd voldoende steun te verwerven voor de erkenning van het kantoorbestandsformaat.
Foto: ANP
Iets meer dan de helft van de deelnemende landen in de internationale standaardenorganisatie stemde weliswaar in met de verkorte procedure, maar dat is minder dan de tweederde meerderheid die is vereist. Enkele landen, waaronder Nederland, onthielden zich van stemming.
Dat deed ook de Zweedse standaardenorganisatie SIS, nadat eerder deze week bekend werd dat een medewerker van Microsoft zou hebben geprobeerd leden van de SIS om te kopen voor hun steun.
Veel leden stemden tegen omdat ze meenden dat ze onvoldoende tijd hadden gehad om de zesduizend pagina's tellende specificatie van de standaard door te nemen. Ook hadden ze bezwaar tegen het gebruik van door Microsoft gepatenteerde techniek in de specificatie.
Onafhankelijk
Erkenning van OOXML is belangrijk voor Microsoft. Steeds meer overheden en bedrijven eisen dat de bestanden worden opgeslagen in een open standaardformaat. Dat voorkomt dat gebruikers afhankelijk zijn van specifieke softwareleveranciers, zoals Microsoft. Bestanden die zijn gemaakt met eerdere versies van Microsofts kantoorpakket Office kunnen vaak niet met andere software geopend of bewerkt worden.
Microsoft wil OOXML daarom zo snel mogelijk als standaard laten erkennen. Andere softwaremakers kunnen dan programma's ontwikkelen die ook met de documenten kunnen omgaan.
OpenDocument
Het bedrijf heeft daar haast mee, omdat er concurrentie op de loer ligt. Verschillende overheden overwegen een overstap op het OpenDocumentformaat, dat onder meer wordt ondersteund door het open-source kantoorpakket OpenOffice.org, IBM Lotus en Googles online kantoorsoftwarepakket Google Docs.
OpenDocument werd in november 2006 door de ISO als standaard erkend. Enkele dagen later erkende een andere standaardenorganisatie, de ECMA, OOXML.
Dat de ISO geen versnelde procedure start, wil overigens niet zeggen dat OOXML geen ISO-standaard wordt. Het proces zal nu wel langer duren.

Startpagina