Opkomst vaccinatie baarmoederhalskanker valt tegen

Laatste update:  10 maart 2009 14:14 info

UTRECHT - Door de 'indianenverhalen' die rond gaan over de vaccinaties tegen baarmoederhalskanker is de opkomst voor die campagne lager dan verwacht.

Foto:  ANP

 Dat zegt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) dinsdag. Van de 70.725 opgeroepen meisjes hebben in de eerste week 42.261 meisjes een HPV-vaccinatie gehaald, een opkomst van 60 procent. Het RIVM had gehoopt op zeker 75 procent.

''Een van de oorzaken is de aanwijsbaar onjuiste informatie die rondgaat over deze vaccinaties'', aldus het RIVM.

Schadelijk

Roel Coutinho, directeur Infectieziekten van het RIVM, noemt de verhalen die onder meer de Nederlandse Vereniging van Kritisch Prikken verspreidt dat het vaccin schadelijk is, pertinent onjuist.

In een brief aan die organisatie zegt hij: ''Door het verspreiden van onjuiste informatie schaadt u de gezondheid van vrouwen.''

Volgens Coutinho is het van groot belang dat ouders en hun dochters op basis van goede en juiste informatie bepalen of de meisjes zich laten vaccineren.

Baarmoederhalskanker

Jaarlijks sterven ruim tweehonderd vrouwen aan baarmoederhalskanker, volgens het RIVM. Couthinho zegt in de brief dat het inenten van meisjes op jonge leeftijd het aantal besmettingen met HPV verkleint, waardoor het aantal sterfgevallen kan worden teruggebracht.

Hester Visser, voorzitter van de Nederlandse Vereniging Kritisch Prikken, vindt dat er een langere onderzoeksperiode nodig is om deze resultaten te kunnen garanderen.

Bescherming

''De vaccinatie biedt alleen maar bescherming tegen twee typen HPV en er bestaan er ongeveer honderd.'' Ook is er volgens Visser onvoldoende bekend over schadelijke gevolgen van het vaccin.

''Het vaccin bevat een hoge dosis aluminium, wat mogelijk schade veroorzaakt in zenuwcellen in de hersenen.''

Actie

Op aantijgingen dat de Vereniging actief actie voert tegen de landelijke vaccinatieactie, reageert Visser ontkennend.

''Wij hebben een website waar we informatie opzetten en je kunt gratis posters verkrijgen die tegen inenting pleit. Maar aan het actief verspreiden van folders doen wij niet.''

Landelijke campagne

Op 2 maart is de landelijke campagne van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu begonnen met het inenten tegen baarmoederhalskanker.

Er zijn voor de zogenoemde inhaalcampagne ruim 380.000 meisjes uitgenodigd, die tussen de 13 en 16 jaar zijn.

Vanaf september krijgen alle meisjes vanaf twaalf jaar prikken tegen baarmoederhalskanker.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Wetenschap

Pesticiden mogelijk oorzaak massale sterfte bijen

Gezondheidsnet

 In samenwerking met

Volg NU.nl

Altijd en overal op de hoogte blijven van het laatste nieuws? Volg NU.nl op sociale media of download een van onze apps.

Bekijk alle opties