Jongens opgeroepen voor prik baarmoederhalskanker
AMSTERDAM - Een onbekend aantal jonge jongens heeft per abuis een oproep gekregen om zich door de GGD te laten inenten tegen HPV, het virus dat baarmoederhalskanker kan veroorzaken.
Foto: ANP
Sinds vorige week worden de uitnodigingen voor vaccinatie verstuurd, maar ze hadden alleen moeten worden gericht aan alle ruim 380 duizend meisjes die dit jaar 13, 14, 15 of 16 jaar worden.
Door een fout in de registratie van het Rijksvaccinatieprogramma (RVP) hebben in Utrecht en Noord-Holland ook jongens ten onrechte een oproep gekregen, zegt een woordvoerder van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) woensdag.
Negeren
Het RIVM voert de regie over het Rijksvaccinatieprogramma. Jongens die een uitnodiging hebben gekregen, mogen die negeren. Zij worden wel opgeroepen de fout bij het RIVM te melden, zodat de administratie kan worden gecorrigeerd.
De oproepen voor vaccinatie worden verstuurd op basis van de administratie van het RVP. Naar nu blijkt, is deze administratie niet alleen gebaseerd op de geboortemelding in de gemeentelijke basisadministratie, waarin het geslacht van het kind staat vermeld, maar ook op enkele meldingen van de vroegere regionale entadministratie.
Onbekend
Omdat het voorheen in het RVP niet uitmaakte of het kind een jongen of een meisje was, werd om tijd te besparen door de entadministratie in de regio Utrecht/Noord-Holland geen controle op het geslacht uitgevoerd.
Als het geslacht bij de melding aan het RVP onbekend was, werd een meisje ingevuld, verklaart de zegsvrouw van het RIVM. Deze handelswijze zou alleen zijn voorgekomen in de regio Utrecht/Noord-Holland.
Melden
De fout in de administratie kan eenvoudig worden hersteld, maar daarvoor moeten de onterecht opgeroepen jongens zich wel melden. Doen zij dat niet, en komen zij ook niet naar de vaccinatie, dan krijgen ze over enkele maanden een nieuwe oproep.
Ouders kunnen de fout ook op de oproep schrijven en de uitnodiging per post terugsturen. Dat is voldoende om de administratie te wijzigen.
De vaccinatie tegen HPV beschermt tegen twee typen van het virus die samen goed zijn voor zeventig procent van alle gevallen van baarmoederhalskanker. Komend najaar wordt de inenting opgenomen in het RVP, waardoor de prikken gratis worden gegeven.


Startpagina