Salmon Fishing in the Yemen – Lasse Hallström
Feelgood-movie waarin een nerdy Ewan McGregor tegen zijn zin zalm in Jemen gaat uitzetten. Gelukkig gaat Emmily Blunt mee.
De Zweedse regisseur Lasse Hallström leverde met het prachtige My Life as a Dog (Mitt Liv Som Hund, 1985) een mooi visitekaartje voor Hollywood af.
Een paar jaar later maakte hij dan ook zijn Hollywood-debuut met het familiedrama Once Around, gevolgd door het nog betere What’s Eating Gilbert Grape. Johnny Depp speelde de titelrol, en Leonardo DiCaprio hield een Oscarnominatie over aan zijn rol.
Sentimenteel
De eerste twee en de later Amerikaanse films van Hallström toonden vooral dat hij nog wel eens kon doorslaan naar sentiment en zelfs kitsch.
Chocolat (2000) kon zelfs niet gered worden door (opnieuw) Johnny Depp en Juliette Binoche, die steenkolenengels moest spreken in deze in Frankrijk gesitueerde film over de bereiding van bonbons.
Nerdy visdeskundige
Hallströms nieuwste film, Salmon Fishing in the Yemen, heeft met Ewan McGregor en Emily Blunt twee pittige hoofdrolspelers, en Kristin Scott Thomas heeft een geestige bijrol.
McGregor speelt ene Alfred Jones, een nerdy visdeskundige met een afgrijselijk kapsel en een ingeslapen huwelijk. Hij wordt tegen zijn zin betrokken bij het project uit de titel.
De Britse premier wil namelijk een Goed Nieuwsverhaal uit het Midden Oosten, als tegenwicht voor al het slechte nieuws rond Britse soldaten in Afghanistan.
Zijn PR-dame (een bitchy Kristin Scott Thomas) schakelt Harriet (Emily Blunt) in om de haalbaarheid uit te zoeken van een prestigeproject van een rijke sjeik uit Jemen. Die wil zalm uitzetten in een stuwmeer.
Zalmonvriendelijk
Harriet betrekt Alfred erbij, die niets van het geldverslindende en zalmonvriendelijke project wil weten. Zijn baas zet hem echter voor het blok: meewerken of ontslagen worden. Tandenknarsend schikt Alfred zich in zijn rol en gaat op onderzoek uit met Harriet.
Waarna de film zich ontrolt volgens de wetten van de buddy-movie en de rom-kom: de twee tegenpolen groeien langzaam naar elkaar toe.
Feelgoodmovie
Daarmee wordt overigens niets verraden dat niet al in de trailer is te zien. SF in the Yemen had een satire kunnen worden maar Hallström kiest (weer) voor een feelgoodmovie, waarin de sjeik het toonbeeld van redelijkheid en eloquentie is.
De muziek is suikerzoet, maar de film wordt dankzij de leuke rollen van McGregor en Blunt toch geen draak.
| Beoordeling: |

Startpagina