Coen Brothers heersen bij Academy Awards (video) 
AMSTERDAM - De gebroeders Coen mochten zich zondagnacht de grote winnaars van de Academy Awards noemen. Hun veelgeprezen thriller 'No country for old men' won vier Oscars, waaronder die voor beste film en beste regie.
De Spaanse acteur Javier Bardem, die in de film een psychopaat speelt, werd beloond met een Oscar voor beste bijrol.
Ook kreeg de film, die sinds Valentijnsdag in de Nederlandse bioscopen draait, een Oscar voor het beste bewerkte script. Ethan en Joel Coen baseerden hun scenario op het gelijknamige boek van de Amerikaanse schrijver Cormac McCarthy. De onafhankelijke productie 'Juno' won de prijs voor beste originele script.
Beste acteur
De Britse Daniel Day-Lewis en de Franse Marion Cotillard namen een Oscar in ontvangst voor hun acteerkunsten in respectievelijk 'There will be blood' en 'La vie en rose'. Tilda Swinton, net als Day-Lewis van Britse afkomst, werd beloond voor haar bijrol in 'Michael Clayton'. Daarmee gingen dit jaar alle acteerprijzen naar Europese acteurs.
Actrice Cate Blanchett mocht zich eerder verheugen over twee nominaties, voor haar hoofdrol in 'Elizabeth: the golden age' en haar bijrol in 'I'm not there'. Ze wist die nominaties echter niet te verzilveren.
Atonement
Het Britse melodrama 'Atonement', dat kans maakte op zeven beeldjes, kon zich evenmin tot de grote winnaars rekenen. De film kreeg uiteindelijk slechts een Oscar voor beste soundtrack
De Oscar voor beste animatiefilm ging naar 'Ratatouille'. De Oostenrijkse film 'The counterfeiters' won een gouden beeldje als beste niet-Engelstalige film.
Die Fälscher
De Oostenrijkse film Die Fälscher (De Valsemunters) is onderscheiden met de Oscar voor beste buitenlandse film. De film gaat over een meester-vervalser die in een concentratiekamp zij kunsten moet vertonen in dienst van de nazi's.
Regisseur Stefan Ruzowitzky wees er in zijn dankwoord op dat beroemde Hollywood-regisseurs als Billy Wilder, Fred Zinnemann en Otto Preminger Oostenrijkers waren die voor de nazi's hadden moeten vluchten en noemde het daarom passend dat de eerste Oostenrijkse film die een Oscar wint in de nazi-periode speelt.
Vernieuwende films
De commissie die de shortlist in de categorie buitenlandse film opstelde werd in de aanloop tot de Oscar-uitreiking bekritiseerd omdat zij een aantal vernieuwende films zou hebben veronachtzaamd.
Veel critici vonden dat met name 4 Maanden, 3 Weken en 2 Dagen van de Roemeense regisseur Cristian Mungiu, over een vrouw die in het Roemenië van Nicolae Ceausescu een abortus probeert te krijgen, niet op de lijst had mogen ontbreken. Mungiu's film won vorig jaar de hoofdprijs op het filmfestival van Cannes.
De Academy Awards werden dit jaar voor de tachtigste keer uitgereikt.

Startpagina