Dossier: Egypte

'ElBaradei ziet af van presidentsrace'

Laatste update:  14 januari 2012 13:39 info

CAIRO - De voormalige chef van het Internationaal Atoomenergie Agentschap, de Egyptische diplomaat Mohammed ElBaradei, ziet ervan af mee te doen aan de presidentsverkiezingen later dit jaar in Egypte.

Foto:  ANP

Hij zei dat het land niet democratisch is en dat en het oude regime nog steeds niet is gevallen.

ElBaradei, die in 2005 samen met het IAEA de Nobelprijs voor de Vrede won, maakte zaterdag bekend onder de huidige omstandigheden geen enkele bestuursfunctie te willen. Hij vertrok in 2009 bij het agentschap en zei president van zijn land te willen worden.

Hij is een liberale, seculiere politicus die een groot deel van zijn leven in Wenen heeft gewoond. Hij werd vooral buiten Egypte beschouwd als een ideale opvolger van de in februari 2011 ten val gekomen autocraat Hosni Mubarak.

Bestuurd

Het land wordt sindsdien bestuurd door Mubaraks militaire entourage onder leiding van veldmaarschalk Mohammed Hussein Tantawi. Die was onder Mubarak onder meer 20 jaar lang minister van Defensie.

Als feitelijk staatshoofd maakt Tantawi maandag zijn eerste officiële buitenlandse reis, zo is zaterdag bekendgemaakt. Hij gaat dan naar Libië.

Verkiezingen

De verkiezingen voor het Egyptische lagerhuis zijn net gewonnen door een gematigde en een extremistische islamitische partij.

De gematigde Moslim Broederschap zag haar Partij voor Vrijheid en Recht 45 procent van de stemmen in de wacht slepen. De extremistische islamitische beweging beweging al-Nur (het Licht) kreeg circa een kwart van de stemmen.

Alles over Egypte en de Arabische Lente

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Eerder

Arabische Lente

Alles over de onrust in het Midden-Oosten

Verkiezingen Egypte

Egypte gaat op 23 en 24 mei naar de stembus voor de eerste presidentsverkiezingen sinds de val van Hosni Mubarak.

Achtergrond: Anticlimax dreigt

Alles over de verkiezingen

Omar Suleiman

Omar Suleiman, oud-vicepresident onder het regime van voormalig president Hosni Mubarak, doet toch mee aan de Egyptische presidentsverkiezingen.

Lees verder

Reactie op kritiek

Minister Rosenthal van Buitenlandse Zaken kan zich niet vinden in kritiek van Amnesty International over de internationale respons op de gebeurtenissen in de Arabische wereld.

Lees verder

#jan25

25 januari, de dag waarop in 2011 de achttien dagen-lange Egyptische opstand tegen president Mubarak begon, is uitgeroepen tot een feestdag.

Lees verder

Achtergrond Egypte

De Egyptische revolutionairen weten nog precies wanneer de revolutie hun door de handen begon te glippen.

Lees verder