'Wodka mag van allerlei grondstoffen'
| Uitgegeven: | 9 oktober 2006 14:10 |
| Laatst gewijzigd: | 9 oktober 2006 14:10 |
BRUSSEL - Wodka mag van allerlei landbouwproducten worden gemaakt, als het maar op het etiket komt te staan. Dat staat in een rapport van de Duitse christendemocraat Horst Schnellhardt voor het Europees Parlement.
Het parlement stemt over enkele weken waarschijnlijk in met het rapport, een reactie op een voorstel van de Europese Commissie.
De grondstof van wodka is nu veelal onduidelijk. Volgens kenners maakt het echter wel verschil. Europese fabrikanten gebruiken veelal graan, aardappelen of suikerbieten. Maar Russische producenten distilleren ook fruit tot wodka, dat meestal uit ruim 70 procent alcohol bestaat.
Slechte smaak
Huidig EU-voorzitter Finland had voorgesteld het aantal grondstoffen van wodka te beperken. Ze zeggen de consumenten te willen beschermen tegen slecht smakende wodka. Beperking zou tegelijk in het belang zijn van Scandinavische landen, waar grote producenten van wodka zijn gevestigd.
Volgens het rapport van het Europees Parlement moet het etiket de grondstof bijna even groot vermelden als de letters wodka. Als meerdere grondstoffen zijn gebruikt, moet de drank gemengde wodka heten, vindt Schnellhardt.
Niet te proeven
Het rapport krijgt alvast steun van Jules Maaten (VVD), die het onderwerp behartigt namens de liberale fractie ALDE in het parlement. "Een goede oplossing. Zo weet de consument wat hij koopt", zei Maaten maandag. Hij verwacht dat het rapport steun krijgt van een meerderheid in het parlement.
Maaten stelt wel dat het verschil tussen de verschillende grondstoffen wodka bijna niet te proeven is.
Wodka is wereldwijd een van de meest verkochte sterke dranken.
Nederland is een vrij grote producent van wodka. Bijvoorbeeld het Schiedamse bedrijf Nolet exporteert het merk Ketel 1 naar de Verenigde Staten. Nederlandse fabrikanten zijn tegen beperkingen van het aantal grondstoffen, volgens hen is er amper smaakverschil en wordt wodka veelal gebruikt als mixdrank.
| © ANP |
Overig nieuws
- IJsland huurt advocaat voor Icesave
- 'Economische schade als deeltijd-WW stopt'
- Griekenland geeft details bezuinigingen prijs
- AFM sluit DSB-onderzoek
- 'Doorberekenen lage btw kwestie van fatsoen'
- Kranten komen makkelijker aan bezorgers
- Kamer wil fouten met starters uit WW rechtzetten
- Opel wil 2,7 miljard euro staatssteun
- Onderzoek naar ondergang DSB later klaar
- 'Noodzaak bonus is mythe'
- 'UWV in de fout met zelfstandigenregeling WW'
- Claim bij DNB en Bos om val DSB
- EU-ministers praten over elektrische auto
- 'Makelaars smokkelen er veel vierkante meters bij'
- Inruilen KPN pakt goed uit voor Tele2
- 'Gemeenten weren concurrenten TNT'
- 'Contant geld verdwijnt'
- Boeing 747-8 maakt eerste testvlucht
- Winkeliers Alexandrium dagen gemeente
- Toyota roept nieuwe hybrides terug
- Utrechtse vuilnismannen 'willen centen zien'
- Bloemenveiling lijdt onder kou
- C1000 stopt met vlees gecastreerde varkens
- Meer financiering Saab-deal Spyker
- Fraudeur krijgt schadevergoeding
- Verkoopmethoden energiebedrijven onderzocht
- TNT doet kleine overname
- Eigen cao voor Bovag
- Marktaandeel Albert Heijn weer groter
- DNB gaat extra letten op 'gedrag en cultuur'
- Geen 'dwangarbeid' in bijstand
- Nederlanders bezuinigen op eten en drinken
- Groen licht voor Zweedse staatssteun Saab
- Recessie drukt aantal Olympische reizen
- Banen weg bij gemeente Amsterdam
- CBS werkt aan meer zicht op overwerk
- 'Weinig animo voor energielabel'
- ABN Amro voltooit juridische splitsing
- 'JAL blijft bij American Airlines'
- 'Werkschool' voor jongeren met beperking
- DSM betaalt 8 ton schadevergoeding in VS
- Dubai pompt 6,2 miljard dollar in Dubai World
- 'Acties ambtenaren niet erg gepast'
- 'Chinese economie groeit sterk in 2010'
- 'Toyota Prius deze week terug naar garage'
- Vuilnisman laat afval staan voor betere cao
- 'Nieuwe bezuinigingen op politie zijn niet aan de orde'
- Rode rozen niet aan te slepen
- PvdA boos over negatief koopadvies Bijleveld
- Obama pleit voor zijn banenplan
NU poll
| Mensen die niet in een vliegtuigstoel passen moeten een tweede ticket betalen. | ||
| Eens | 76% | |
| Oneens | 24% | |
| Totaal: 18481 stemmen |
Silicon Valley
Nieuwe videoreportage over de internetwereld in Californië: de 17-jarige scholier Daniel Brusilovsky was een rijzende ster in Silicon Valley, tot hij deze week onderwerp werd van een rel

