Grote bankenfusie in Italië

Laatste update:  27 augustus 2006 13:45 info

MILAAN - Twee van de grootste banken in Italië hebben besloten samen te gaan. Banca Intesa en Sanpaolo IMI kondigden zaterdag aan hun krachten te bundelen. Met de fusie komt een langverwachte consolidatie in het Italiaanse bankwezen op gang.

Banca Intesa is nu nog de op een na grootste bank van het land, na UniCredit. Sanpaolo is de nummer drie. Samen zullen ze de grootste bank van Italië gaan vormen met een marktwaarde van 66 miljard euro. Ze kunnen zich daarmee meten met hun buitenlandse rivalen in Europa. Door de fusie is de kans een stuk kleiner geworden dat ze in buitenlandse handen vallen.

Aandelenruil

De fusie vindt plaats via aandelenruil, waarbij Banca Intesa 3,115 aandelen aanbiedt voor een aandeel Sanpaolo. De nieuwe bank telt 13 miljoen klanten, heeft een marktaandeel van 20 procent en beschikt over 6000 filialen.

Vooral in het rijke noorden van Italië is de combinatie sterk vertegenwoordigd. Of de fusie gepaard zal gaan met ontslagen is niet bekendgemaakt, maar waarnemers houden er rekening mee dat 10.000 mensen hun baan zouden kunnen kwijtraken. Dat komt neer op een tiende van de personeelssterkte.

Fusiegolf

De samenvoeging markeert het begin van een fusiegolf in de Italiaanse banksector, die een sterk gefragmenteerd geheel vormt. De nieuwe president van de Italiaanse centrale bank, Mario Draghi, is groot voorstander van deze ontwikkeling omdat de banken zo hun positie in Europa kunnen versterken.

Draghi's voorganger Antonio Fazio stond een veel protectionistischer beleid voor en probeerde buitenlandse banken op afstand te houden. Hij raakte in opspraak doordat hij vorig jaar de overname van de Italaanse bank Antonveneta door ABN Amro probeerde tegen te houden. Uiteindelijk moest Fazio het veld ruimen en trok ABN Amro aan het langste eind. De voorzitter van Banca Intesa, Giovanni Bazoli, zei zaterdag blij te zijn met de fusie, die laat zien dat de Italiaanse economie 'levendig' is.

Kostenbesparing

De fusie moet in 2009 een kostenbesparing opleveren van 1,3 miljard euro, zo blijkt uit een verklaring die de twee banken hebben verspreid. Samen moeten ze in dat jaar goed zijn voor een winst van 7 miljard euro. De nieuwe bank zal worden geleid door de 51-jarige Corrado Passera, de huidige bestuursvoorzitter van Banca Intesa. Het hoofdkantoor komt in Turijn te staan.

De afgelopen dagen deden al berichten de ronde dat de fusie tussen Banca Intesa en Sanpaolo eraan zat te komen. De besturen van de banken kwamen zaterdag afzonderlijk bijeen en besloten toen de samenvoeging doorgang te laten vinden. In de aanloop naar de bijeenkomsten gingen de beurskoersen van beide instellingen fors omhoog.

De Italiaanse mededingingsautoriteiten moeten zich nog buigen over de fusie, die als alles goed gaat begin volgend jaar rond moet zijn. Ook de aandeelhouders moeten zich er nog over uitspreken.

Daaronder zijn de Franse Bank Credit Agricole, die een belang van 18 procent heeft in Banca Intesa. Deze bank heeft al zijn zegen gegeven aan de fusie. Dat geldt ook voor Giuseppe Guzzetti, die 9,9 procent van de aandelen van Banca Intesa in handen heeft. De Spaanse bank Santander, die een belang van 7,7 procent heeft in Sanpaolo, zou tegen zijn.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Gisteren

Schuldencrisis

Dossier van al het nieuws over de schuldencrisis

Goeroes (video)

Goeroe Aryuveda is ZZP'er geworden. 'Best lastig, die combinatie van hard werken en gezinsleven'

Kijk op NUzakelijk.nl

CFO's

Een op de vijf CFO's verwacht over twee jaar op de stoel van CEO te zitten.

Lees verder op NUzakelijk.nl
Banner NUjournaal Zakelijk

Ondernemersblog

'Als het aan mij dan zat ik op een lederen fauteuil in de viplounge te knikkebollen'

Lees verder op NUzakelijk.nl

NUzakelijk column

'Als de directie de medewerkers goed behandelt, behandelen zij de passagiers goed.'

Lees verder op NUzakelijk.nl

Blueseed

Blueseed wil startups op een enorm omgebouwd cruiseschip in internationale wateren vlakbij Silicon Valley vestigen.

Lees verder op NUzakelijk.nl