Gepubliceerd: 
Laatste update: 
11 juli 2012 12:38
11 juli 2012 17:30

VDL wil mensen NedCar aan het werk houden

EINDHOVEN/BORN - VDL wil na sluiting van NedCar op 1 januari 2013 zo veel mogelijk mensen van de Limburgse autofabriek aan het werk houden.

Foto:  ANP

Een deel van hen (enkele honderden) gaat aan de slag met het ontwerpen van productielijnen en het opdoen van ervaring bij BMW in München en Oxford.

Een ander deel blijft in Born, waarbij vooral gedacht moet worden aan onderhoudsploegen en brandweer, zei bestuurder Jan Mooren van VDL woensdag. ''We moeten immers op de spullen passen.''

Bij VDL in Eindhoven werken enkele honderden uitzendkrachten. ''We gaan kijken of daarvoor in de plaats NedCar-mensen aan de slag kunnen, want die horen dan bij de familie'', zei Mooren.

Flexpool

De rest van de inmiddels werkloze medewerkers van NedCar wordt in een flexpool ondergebracht, van waaruit ze gedetacheerd kunnen worden bij bedrijven in de regio.

''We willen de mensen immers zoveel mogelijk aan het werk houden'', zei Mooren. Exacte aantallen kon Mooren nog niet noemen. ''Dat moet de praktijk uitwijzen''.

Het bedrijf verwacht dat BMW eind 2014 kan beginnen met de bouw van Mini's in Born.

Slag om de arm

De meeste personeelsleden van NedCar zijn blij met de laatste ontwikkelingen rond de Limburgse autofabriek, maar houden toch een slag om de arm waar het de toekomst betreft.

Veel Belgische werknemers maken zich zorgen over wat er na het sluiten van NedCar met hen gaat gebeuren. Ze weten niet of hun werkloosheidsuitkeringen in België dan aangevuld kunnen worden tot 100 procent van het huidige loon, zoals voor de Nederlandse werknemers geldt. Dat lieten enkele Belgische werknemers woensdag bij het verlaten van het bedrijf weten.

Voorzitter Jean Wouters van de ondernemingsraad van NedCar zei dat er gesprekken lopen met de betrokken ministeries van Sociale Zaken in Nederland, Duitsland en België. De or wil dat alle werknemers onder de Nederlandse uitkeringstrekkers gaan vallen, dus ook de 240 Belgische en 20 Duitse personeelsleden.

ATV-dagen

De 1500 werknemers van NedCar stemmen woensdag en donderdag schriftelijk over een sociaal akkoord tussen vakbonden en VDL over NedCar. Wat de werknemers daarin vooral opvalt is het verlies van ATV-dagen, bleek woensdag tijdens enkele eerste reacties.

In het convenant staat dat er werk is tot zeker 2021/2022. Er is volgens partijen een evenwichtig pakket van maatregelen afgesproken, deels zoet, deels zuur voor de werknemers.

Iedereen wordt op 1 januari ontslagen, maar krijgt een terugkeergarantie mee. Openstaande vakantiedagen worden uitbetaald. De WW wordt aangevuld tot het huidige loon. Dat geldt ook voor Belgen en Duitsers.

Voor de mensen op kantoor gaat het aantal ATV-dagen terug van 13 naar 4 dagen, voor de productiemedewerkers van 21 naar 8 dagen. Ook zijn de middagpauzes korter: 25 in plaats van 30 minuten. Maar daartegenover staat dat de ploegentoeslagen worden verhoogd.

Passend werk

Tijdens de overgangsperiode vanaf 1 januari 2013 tot eind 2014 moeten werknemers passend werk aanvaarden volgens de regels van de WW en zich daarin flexibel opstellen. Wie daarmee de hand licht, loopt het risico niet terug te mogen keren naar NedCar.

Het is soms plussen, soms minnen. Zo gaat de overwerkregeling voor zaterdag van 80 naar 50 procent, maar op zondag gaat die van 80 naar 100 procent.

Mijlpaal

De bevestiging van Mitsubishi dat het NedCar verkoopt aan het Eindhovense VDL is ''een nieuwe mijlpaal op weg naar een nieuwe toekomst'' voor de Limburgse autobouwer. Minister Maxime Verhagen van Economische Zaken heeft dat gezegd.

''Ik heb er alles aan gedaan de deal tussen Mitsubishi en VDL te laten slagen. Het zag er lang niet goed uit, het is fantastisch dat het nu toch lijkt te lukken'', aldus de minister.

Alle puzzelstukjes voor een overname en nieuwe productie liggen volgens Verhagen nu op tafel. ''Deze moeten nu snel in elkaar worden geschoven zodat de werknemers van NedCar echt zekerheid krijgen over hun toekomst."

Door: ANP
  • Deel:

Eerdere berichten

Tosti

De Tostifabriek in Amsterdam verbouwt eigen graan. Melk voor de kaas komt van de eigen koeien en de varkens voor de ham worden met liefde grootgebracht

Lees verder op NUzakelijk.nl

NUzakelijk column

'Voor je het weet escaleert de boel en ligt je reputatie te grabbel.'

Lees verder op NUzakelijk.nl
Banner NUjournaal Zakelijk

Huizenprijs

Koper betaalt 12 procent minder dan vraagprijs woning.

Lees verder op NUgeld.nl