Amsterdamse haven wil vooruit

Laatste update:  10 juli 2011 15:08 info

AMSTERDAM - ''Wij krijgen het maar niet in de hoofden van de mensen.''

Foto:  ANP

Directeur Dertje Meijer van het gemeentelijk Havenbedrijf Amsterdam wil maar zeggen dat de vierde zeehaven van Europa wel degelijk meetelt in de wereld van transport en logistiek, maar dat lang niet iedereen dat in de gaten heeft.

Als het om de haven gaat, staat Amsterdam sinds jaar en dag in de schaduw van Rotterdam. Deze grootste haven van Europa verwerkt honderden miljoenen ton meer goederen en draagt miljarden euro's meer bij aan de nationale economie.

Maar de prestaties van de Amsterdamse haven mogen er zijn. In geen enkele andere haven in Europa wordt zoveel benzine overgeslagen. En Amsterdam is cacaohaven nummer 1 in de wereld, stelt topvrouw Meijer nog maar eens vast.

Logistiek knooppunt

Amsterdam wil vooruit. Als zeehaven en als logistiek knooppunt met transportverbindingen over binnenwater en spoor naar het (Europese) achterland. Om in binnen- en buitenland meer armslag te krijgen, is het volgens Meijer noodzakelijk dat Havenbedrijf Amsterdam, nu nog een gemeentelijke dienst, wordt verzelfstandigd.

Dat maakt het onder meer mogelijk dat het havenbedrijf meedoet in het management van een buitenlandse haven, bijvoorbeeld in Cyprus op het gebied van de cruisevaart. Daar kan de Amsterdamse haven, met cruiseterminal PTA in huis, van profiteren.

Uitgesteld

De beslissing over de verzelfstandiging is onlangs uitgesteld. De verwachting is nu dat de Amsterdamse gemeenteraad in september of oktober de knoop doorhakt. Ondanks het uitstel is 1 januari 2012 als verzelfstandigingsdatum nog altijd haalbaar, meent Meijer.

In eerste instantie komen alle aandelen in handen van de gemeente Amsterdam. Op termijn zouden ook andere overheden (rijk, provincie, gemeenten) een belang kunnen nemen. Volgens Meijer zijn er al gesprekken gaande over de vorming van een regionaal havenbedrijf in het Noordzeekanaalgebied.

Zelfstandig

Havenbedrijf Rotterdam opereert al sinds 2004 als zelfstandige overheidsonderneming, met de gemeente Rotterdam (71 procent) en het Rijk (29 procent) als aandeelhouders, en treedt nadrukkelijk op als 'regisseur' in de regio en het achterland. Zo nam het Rotterdamse havenbedrijf onlangs nog de exploitatie van de zeehaven in Dordrecht over. Een dergelijke leidende rol wil Amsterdam in de toekomst ook gaan spelen.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Gisteren

Schuldencrisis

Dossier van al het nieuws over de schuldencrisis

Goeroes (video)

Goeroe Aryuveda is ZZP'er geworden. 'Best lastig, die combinatie van hard werken en gezinsleven'

Kijk op NUzakelijk.nl

CFO's

Een op de vijf CFO's verwacht over twee jaar op de stoel van CEO te zitten.

Lees verder op NUzakelijk.nl
Banner NUjournaal Zakelijk

Ondernemersblog

'Als het aan mij dan zat ik op een lederen fauteuil in de viplounge te knikkebollen'

Lees verder op NUzakelijk.nl

NUzakelijk column

'Als de directie de medewerkers goed behandelt, behandelen zij de passagiers goed.'

Lees verder op NUzakelijk.nl

Blueseed

Blueseed wil startups op een enorm omgebouwd cruiseschip in internationale wateren vlakbij Silicon Valley vestigen.

Lees verder op NUzakelijk.nl