'Faillissement dreigt voor HSL'
AMSTERDAM - De Nederlandse Spoorwegen (NS) dreigen de hogesnelheidstrein (HSL) kwijt te raken. Het bedrijf dat de supersnelle trein exploiteert, zit diep in de rode cijfers. Dat blijkt volgens De Telegraaf vrijdag uit het jaarverslag van de NS.
Foto: ANP
High Speed Alliance (HSA) zou volgend jaar failliet zijn. Aandeelhouders NS (95 procent) en KLM (vijf procent) zijn dan samen 298 miljoen euro kwijt. De spoorwegen wijten het fiasco aan de vergoeding van ruim 166 miljoen euro per jaar.
Reizigers zullen weinig merken van de problemen. Na en faillissement blijft de trein nog een jaar rijden op kosten van de overheid, daarna zal er een nieuw vervoersbedrijf in het project stappen.
Het ministerie van Infrastructuur rekende op een bedrag van 2,5 miljard euro dat de NS in vijftien jaar tijd voor het gebruik van de hogesnelheidslijn zouden betalen. Een nieuwe vervoerder zal dat bedrag vermoedelijk niet uittrekken, zo schrijft de krant.
Oplossing
Minister Melanie Schultz van Haegen liet begin februari aan de Tweede Kamer weten tot de zomer de tijd te willen nemen om een oplossing te vinden voor de exploitatie van de HSL.
De problemen lijken er een gevolg van dat te weinig mensen de HSL pakken tussen Amsterdam en Antwerpen. Voor de Fyra-treinen tussen Amsterdam en Rotterdam is vooral weinig animo, omdat de reizigers de beperkte tijdwinst niet op vinden wegen tegen een duurder kaartje. De toeslag voor reizen met Fyra werd om die reden onlangs al verlaagd.


Startpagina