EU-lidstaten geven niet toe aan eis parlement
BRUSSEL - De EU-lidstaten weigeren tegemoet te komen aan de eis van het Europees Parlement voor meer zeggenschap bij de begrotingen van de Europese Unie. Daardoor dreigt een impasse bij de onderhandelingen over de begroting van 2011.
Foto: ANP
Dat is maandagavond van diplomaten in Brussel vernomen na urenlang beraad tussen de ministers van de lidstaten. Het parlement verlangt meer invloed en eigen middelen, bijvoorbeeld door een Europese belastingheffing.
In ruil voor een grotere rol bij de discussie over de financiering van de EU op de langere termijn, willen de afgevaardigden zich dan neerleggen bij de eis van de lidstaten om de begroting voor volgend jaar met maximaal 2,91 procent te laten stijgen, tot 126,5 miljard euro.
Maar vooral Groot-Brittannië, Nederland en Zweden lagen dwars. De lidstaten zijn nu met hun standpunt naar het parlement gegaan.
Voor middernacht moet een compromis zijn gevonden. Anders is de Europese Commissie gedwongen een nieuwe begroting op te stellen, wat maanden kan duren.
Slecht voorteken
Europees Commissaris Janusz Lewandowski (Begroting) waarschuwde voor ernstige gevolgen: ''Dit zal uiterst negatief zijn voor Europa en is een slecht voorteken voor de volgende Europese top, in december."
Zonder begroting voor 2011 wordt de regel toegepast dat de Europese Unie elke maand een twaalfde van het oude budget mag uitgeven. Tegenstrijdige geluiden zijn er te horen over de gevolgen voor nieuwe instellingen, zoals de diplomatieke dienst van EU-buitenlandchef Catherine Ashton en de toezichthouders op de financiële markten.
Het conflict tussen parlement en lidstaten komt nog geen jaar na de inwerkingtreding van het Verdrag van Lissabon, waardoor parlement en EU-staten evenveel inspraak hebben gekregen, ook wat betreft de goedkeuring van de EU-begroting.


Startpagina