Kamp wil geen hogere rekenrente pensioen

Laatste update:  10 november 2010 15:00 info

DEN HAAG - Minister Henk Kamp (Sociale Zaken) wil niet op korte termijn een hogere rekenrente voor pensioenfondsen hanteren om te voorkomen dat gekort wordt op uitkeringen voor gepensioneerden.

Foto:  NU.nl/Gera Nieland

Hij noemde dit woensdag tijdens een Kamerdebat ''heel gevaarlijk'', omdat risico's van huidige pensioenproblemen worden doorgeschoven naar jongere generaties.

 Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft dinsdag een SP-motie aangenomen, die de regering vraagt te voorkomen dat er gekort wordt op pensioenuitkeringen ''enkel en alleen'' wegens de lage rekenrente die fondsen moeten hanteren om hun dekkingsgraad te beoordelen. Fondsen moeten in december aan De Nederlandsche Bank laten zien in hoeverre hun buffers voldoende zijn.

Voorzichtig

Volgens Kamp vraagt de Kamer al uit te gaan van een hogere rente, terwijl niet zeker is of deze straks echt gaat stijgen. ''Daar moeten wij heel voorzichtig mee zijn. Als wij ons vergissen en een hogere rente wordt niet gerealiseerd, schuiven we tekorten door'', aldus de minister. Ook waarschuwde hij dat door de vergrijzing er straks minder werknemers zijn om voorzieningen en de zorg voor gepensioneerden te betalen.

Kamp gaat zijn problemen met de SP-motie vrijdag in het kabinet bespreken. Eerder heeft de minister gezegd wel aan de slag te gaan met een PVV-motie. Deze vraagt de regering te kijken naar alternatieve rekenrentes die het pensioenfondsen minder moeilijk maken.

Daling

Onder meer door de lage stand van de huidige rekenrente zijn dekkingsgraden van pensioenfondsen flink gedaald. De vrees bestaat dat veel fondsen moeten snijden in de uitkeringen om de buffers op orde te krijgen.

Kamp wil de discussie over de rente meenemen in het overleg met werkgevers en vakbonden over een hogere AOW-leeftijd en aanpassing van aanvullende pensioenen om het stelsel voor de oudedagsvoorziening beter bestand te maken tegen de vergrijzing en schokken op financiële markten. Daardoor kan volgens hem een eventueel andere rekenrente alleen gelden voor nieuwe pensioencontracten.

Dat is tegen het zere been van de PVV, die zich verzet tegen al te veel pensioenhervormingen. ''Ik ga helemaal niet uit van een nieuw pensioencontract'', aldus PVV'er Tony van Dijck. Hij zei juist de SP-motie te hebben gesteund om pensioenfondsen al te helpen bij de berekening van hun buffers in december.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Gisteren

Schuldencrisis

Dossier van al het nieuws over de schuldencrisis

Goeroes (video)

Goeroe Aryuveda is ZZP'er geworden. 'Best lastig, die combinatie van hard werken en gezinsleven'

Kijk op NUzakelijk.nl

CFO's

Een op de vijf CFO's verwacht over twee jaar op de stoel van CEO te zitten.

Lees verder op NUzakelijk.nl
Banner NUjournaal Zakelijk

Ondernemersblog

'Als het aan mij dan zat ik op een lederen fauteuil in de viplounge te knikkebollen'

Lees verder op NUzakelijk.nl

NUzakelijk column

'Als de directie de medewerkers goed behandelt, behandelen zij de passagiers goed.'

Lees verder op NUzakelijk.nl

Blueseed

Blueseed wil startups op een enorm omgebouwd cruiseschip in internationale wateren vlakbij Silicon Valley vestigen.

Lees verder op NUzakelijk.nl