'Euro is in gevaar'
BRUSSEL - De euro is volgens de Duitse bondskanselier Angela Merkel in gevaar. De crisis rond de eenheidsmunt is volgens haar ''de grootste test voor Europa sinds decennia''.
Foto: AFP
Merkel heeft dat woensdag gezegd in de Bondsdag. Het Duitse parlement moet zich uitspreken over het noodplan dat de EU-lidstaten onlangs overeenkwamen om de euro te ondersteunen.
De eurolanden en het Internationaal Monetair Fonds willen daarvoor 720 miljard beschikbaar stellen.
Merkel wil dat alle EU-landen maatregelen nemen om de begrotingsdiscipline te verbeteren. Gebeurt dat niet, dan zullen de gevolgen ''niet te overzien'' zijn voor de EU.
Laagste niveau
De euro is woensdag tot onder de 1,22 dollar beland, het laagste niveau in vier jaar tijd. Ook het verbod op speculatieve beleggingen in Duitsland zette de Europese munt verder onder druk.
De euro, die al maanden onder druk staat door aanhoudende zorgen over de financiële problemen in de eurozone, zakte aan het begin van de ochtend tot 1,2185 dollar. Bij het sluiten van de Europese beurzen dinsdag noteerde de munt nog 1,2370 dollar.
Onderzoek
Volgens een Duitse krant wil Merkel dat de landen die de euro hanteren, hun nationale begrotingen laten onderzoeken door een onafhankelijke instelling.
Ook demissionair minister van Financiën Jan Kees de Jager is voorstander van onafhankelijk toezicht op de manier waarop de lidstaten met de EU-begrotingsregels omgaan.
Noodpakket
Over besluitvorming rond het noodpakket van 720 miljard bestaat nog verschil van mening tussen de eurolanden. Duitsland wil, net als Nederland, dat er steeds unanieme beslissingen vereist zijn, maar andere landen vrezen dat dat tot vertraging leidt.
De ministers van Financiën van de eurolanden ontmoeten elkaar vrijdag opnieuw in Brussel. Er wordt dan een werkgroep geïnstalleerd onder leiding van EU-president Herman Van Rompuy, die maatregelen moet uitwerken zodat de EU-landen zich voortaan beter aan de begrotingsafspraken houden.
De Jager
Minister Jan Kees de Jager (Financiën) plaatste woensdag de uitspraken van Merkel in de context van de onrust van vorige week, toen de eurolanden tot maatregelen besloten. ''De euro was toen in gevaar.''
Nu is er geen reden voor paniek, aldus De Jager. ''We hebben met de maatregelen een vrije val voorkomen. De eurokoers is gedaald, maar nog altijd hoger dan bij de introductie van de munt.''
De Jager wilde niet ingaan op het Duitse verbod op speculatieve beleggingen. In algemene zin, zei hij, is het het beste om in Europa zo veel mogelijk gecoördineerd op te treden.


Startpagina