Productie industrie stijgt, minder omzet detailhandel
DEN HAAG - De Nederlandse industrie heeft in januari 6 procent meer geproduceerd dan een jaar eerder. De forse stijging volgt op een toename van 2 procent in december.
Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dinsdag bekendgemaakt.
Na de uitbraak van de financiële crisis daalde de industriële productie vanaf november 2008 fors. In het eerste halfjaar van vorig jaar was er sprake van een afname van 13 procent.
Daarna werd de daling steeds kleiner. Eind vorig jaar groeide de productie weer.
Detailhandel
De detailhandel heeft in januari 4,9 procent minder omzet geboekt dan in dezelfde maand een jaar eerder. Het volume was 6,2 procent kleiner. De prijzen waren 1,4 procent hoger, voornamelijk door sterk gestegen brandstofprijzen.
De winkels in voedings- en genotmiddelen zagen de omzet ruim 5 procent afnemen. Bij de supermarkten kwam de omzet bijna 5 procent lager uit.
Het omzetniveau bij deze winkels bleef vrijwel gelijk aan een jaar eerder als rekening wordt gehouden met het verschil in koopdagen. Bij de speciaalzaken kwam de omzet 11 procent lager uit ten opzichte van januari 2009.
Koopdagen
De omzetontwikkeling in de detailhandel is in januari negatief beïnvloed door de samenstelling van koopdagen. Zo had januari 2010 een zondag meer en een koopavond minder dan januari 2009. Na correctie voor dit effect komt de omzetontwikkeling van de detailhandel uit op ongeveer min 1 procent.
Net als in voorgaande maanden kromp ook de omzet in de non-foodsector. De omzet daalde met ruim 6 procent in vergelijking met januari vorig jaar. Vooral kledingwinkels en doe-het-zelfwinkels kampten met een lagere omzet. Beide branches noteerden een krimp van ruim 8 procent.
Een lichtpuntje vormden de drogisten en textielsupermarkten. Zij behaalden wel meer omzet. Ook tankstations zagen hun omzet toenemen. Zij boekten ruim 4 procent meer omzet, wat volledig toe te schrijven was aan hogere brandstofprijzen.



Startpagina