Onderzoek kredietcrisis van start

Laatste update:  18 januari 2010 13:54 info

AMSTERDAM - De parlementaire commissie onderzoek financieel stelsel onder leiding van SP-Tweede Kamerlid Jan de Wit is maandagochtend begonnen met een reeks openbare verhoren.

Foto:  ANP

De commissie is in het leven geroepen om te kijken naar de oorzaken van de kredietcrisis en de manier waarop de Nederlandse politiek daarmee is omgegaan.

Onder grote belangstelling van de pers ontving de commissie-De Wit Coen Teulings, directeur van het Centraal Planbureau (CPB).

Later op de dag volgen hoogleraar Sweder van Wijnbergen, voormalig CDA-politicus en tevens oud-bankier Onno Ruding en Bert Bruggink, de huidige financieel directeur van de Rabobank.

Algemene economie

Commissievoorzitter De Wit zei maandag Teulings graag te spreken omdat hij veel kennis heeft van ''de algemene economie''. Aan het begin van de sessie legde Teulings uit dat we te maken hebben met een ''exceptionele crisis''.

Hij wees erop dat de periode kort voor het uitbreken van de problemen veel landen ''onevenwichtigheden hadden op de betalingsbalans'' en dat er sprake was van hoge grondstofprijzen.

Chinezen

Volgens Teulings is veel spaargeld van Chinezen geïnvesteerd in de Verenigde Staten. In de VS was er sprake van een lage rente. Veel geld is aangewend om mensen een hypotheek te verschaffen, zelfs mensen die dat eigenlijk niet konden betalen.

Teulings: ''Alles was erop gebaseerd dat mensen zeiden: die huizenprijzen blijven toch wel stijigen. Maar aan dat verhaal kwam toch een eind.''

De hoorzittingen nemen drie weken in beslag. Vrijwel alle kopstukken uit de financiële wereld komen aan het woord, zoals oud-minister van Financiën Gerrit Zalm, de huidige minister van Financiën Wouter Bos en DNB-president Nout Wellink.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Schuldencrisis

Dossier van al het nieuws over de schuldencrisis

Goeroes (video)

Goeroe Aryuveda is ZZP'er geworden. 'Best lastig, die combinatie van hard werken en gezinsleven'

Kijk op NUzakelijk.nl

CFO's

Een op de vijf CFO's verwacht over twee jaar op de stoel van CEO te zitten.

Lees verder op NUzakelijk.nl
Banner NUjournaal Zakelijk

Ondernemersblog

'Als het aan mij dan zat ik op een lederen fauteuil in de viplounge te knikkebollen'

Lees verder op NUzakelijk.nl

NUzakelijk column

'Als de directie de medewerkers goed behandelt, behandelen zij de passagiers goed.'

Lees verder op NUzakelijk.nl

Blueseed

Blueseed wil startups op een enorm omgebouwd cruiseschip in internationale wateren vlakbij Silicon Valley vestigen.

Lees verder op NUzakelijk.nl