PvdA en SP willen cao-politie

Laatste update:  19 november 2009 13:50 info

DEN HAAG - Regeringspartij PvdA en de SP in de oppositie willen dat de overheid met een ''cao-politie'' vakbonden helpt om werkgevers aan te pakken, die zich niet aan de loonafspraken houden.

Foto:  ANP

Staatssecretaris Jetta Klijnsma (Sociale Zaken) hield donderdag in een debat met de Tweede Kamer de boot af. Wel zegde de bewindsvrouw toe er met werkgevers en vakbonden over te gaan praten.

Klijnsma benadrukte dat collectieve arbeidsovereenkomsten (cao's) private afspraken zijn en dat het aan werkgevers en vakbonden zelf is om op te treden als ze niet worden nageleefd.

Maar volgens PvdA-Kamerlid Hans Spekman beschikken vakbonden over onvoldoende slagkracht en middelen om de benodigde gegevens boven tafel te krijgen bij kwaadwillende werkgevers, laat staan dat ze ertegen kunnen optreden.

Achterover leunen

Coalitiegenoot Jan Jacob van Dijk van het CDA vindt het goed dat Klijnsma onderzoek doet naar de problemen van vakbonden bij het handhaven van cao-afspraken. Maar ook hij benadrukt dat cao's een zaak zijn van sociale partners zelf.

''Zodra de overheid er zich mee gaat bemoeien, dreigen bedrijven helemaal achterover te gaan leunen.''

Afspraken

Volgens Van Dijk blijken vakbonden in de praktijk heel goed met werkgevers afspraken te kunnen maken over handhaving van cao-afspraken. Hij wees op het controle-instituut dat door cao-partijen in de uitzendbranche is opgezet in de strijd tegen uitbuiting, malafide praktijken en illegale arbeid.

Controle op cao-afspraken is volgens de CDA'er ook in het belang van goedwillende werkgevers, want die hebben last van oneerlijke concurrentie.

Controle

Van Dijk hoopt daarom dat vakbonden net als in de uitzendbranche, ook met werkgevers in de land- en tuinbouw en de bouw afspraken weten te maken over de controle. Volgens hem zijn dit sectoren waar problemen zijn met onderbetaling en slechte arbeidsomstandigheden.

Maar volgens SP'er Paul Ulenbelt blijkt juist uit de ervaringen in de uitzendbranche dat sociale partners hulp nodig hebben van de Arbeidsinspectie om kwaadwillende werkgevers aan te pakken.

Klijnsma zegde toe dit samen met minister Piet Hein Donner (Sociale Zaken) na te gaan en de Kamer binnen enkele weken te informeren.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Gisteren

Schuldencrisis

Alles over de schuldencrisis

NUzakelijk column

'In Hilversum pakken ze je soms hard aan. Tien tips voor het moment dat Rutger van PowNews voor je deur staat.'

Lees verder op NUzakelijk.nl

Ondernemersblog

'Een tevreden klant is de beste vorm van reclame die je kunt hebben. Hoe krijg je die? Ik geef een paar tips!'

Lees verder op NUzakelijk.nl
Banner NUjournaal Zakelijk

Goeroes! (video)

Goeroe Bobby J. Miltenburg vertelt over de fijne kneepjes van feedback geven

Kijk op NUzakelijk.nl

Bedrijfsrisico's

De politieke risico's voor het bedrijfsleven zijn het afgelopen jaar toegenomen.

Lees verder op NUzakelijk.nl

Miljoenen

Een Amerikaanse game-ontwikkelaar heeft via de crowfundingsite Kickstarter binnen een dag meer dan een miljoen dollar opgehaald.

Lees verder op NUzakelijk.nl