Duizend controles veiligheid vakantiewerk

Laatste update:  2 juli 2009 10:19 info

DEN HAAG - De Arbeidsinspectie voert dit jaar ruim duizend controles uit op werkplekken waar veel tieners een vakantie- en/of bijbaantje hebben.

Foto:  ANP

Inspecteurs kijken nu vooral in de agrarische sector, bij autowasserijen, in de groothandel, bij supermarkten, warenhuizen, distributiecentra en in de horeca of kinderen en jongeren daar wel veilig aan de slag zijn.

Dat heeft de Arbeidsinspectie donderdag bekendgemaakt. De afgelopen jaren daalt het aantal overtredingen met vakantiewerkers. Daardoor is ook het aantal controles afgenomen.

Zo bezochten inspecteurs in 2005 nog 1600 bedrijven en instellingen.

Maar de arbeidsomstandigheden voor jongeren met bijbaantjes wisselen wel sterk per sector. Zo stuitten inspecteurs in 2007 en 2008 bij ruim de helft van de gecontroleerde bedrijven in de horeca op misstanden.

Terwijl van de gecontroleerde winkeliers en werkgevers in de land- en tuinbouw zich 20 tot 30 procent zich niet aan de regels bleek te houden.

Weinig rust

De meeste overtredingen gaan over te lange werkdagen en te weinig rust. Er gelden strenge regels voor kinderen op het gebied van arbeids- en rusttijden, omdat jongeren in de ogen van de overheid op school behoren te zitten.

Een bijbaan is voor scholieren goed om (werk)ervaring op te doen en om wat geld te verdienen, maar niet om de kost te verdienen.

Verder lopen jongeren door hun onervarenheid en speelsheid meer risico's dan volwassenen. Daarom mogen ze ook niet te zwaar werk doen, niet met gevaarlijke machines werken en niet al te veel verantwoordelijkheden krijgen.

Gevaarlijke stoffen

Zo mogen kinderen van 15 jaar nog geen werk doen, waarbij ze in aanraking kunnen komen met gevaarlijke stoffen. Ook mogen ze niet aan de slag als caissière of op een andere manier geldzaken beheren.

Verder mag een 15-jarige niet meer dan 10 kilo tillen. Vanaf 16 jaar worden de regels wat soepeler. Maar de risicovolle werkzaamheden die ze wel mogen, dienen onder toezicht te gebeuren.

Bemmel

De afgelopen week kwam nog een 14-jarige jongen om het leven bij een bedrijfsongeval in het Gelderse Bemmel. Hij werkte met een machine.

De Arbeidsinspectie onderzoekt het ongeval. Volgens een woordvoerster van de inspectiedienst zijn jaarlijks tussen de nul en twee dodelijke ongelukken te betreuren met bijbaantjes van kinderen.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Schuldencrisis

Alles over de schuldencrisis

Ondernemersblog

'Verplicht je communicatiemedewerkers dagelijks gebruik te maken van je dienst of product.'

Lees verder op NUzakelijk.nl

NUzakelijk column

'In Hilversum pakken ze je soms hard aan. Tien tips voor het moment dat Rutger van PowNews voor je deur staat.'

Lees verder op NUzakelijk.nl
Banner NUjournaal Zakelijk

Goeroes! (video)

Goeroe Bobby J. Miltenburg vertelt over de fijne kneepjes van feedback geven

Kijk op NUzakelijk.nl

Bedrijfsrisico's

De politieke risico's voor het bedrijfsleven zijn het afgelopen jaar toegenomen.

Lees verder op NUzakelijk.nl

Miljoenen

Een Amerikaanse game-ontwikkelaar heeft via de crowfundingsite Kickstarter binnen een dag meer dan een miljoen dollar opgehaald.

Lees verder op NUzakelijk.nl