'Privatisering Schiphol heeft geen nut'
AMSTERDAM - De nieuwe directeur van Schiphol Jos Nijhuis zal zich niet inspannen voor privatisering van de luchthaven, een grote wens van zijn voorganger Gerlach Cerfontaine.
Foto: ANP
Nijhuis trekt ''definitief de streep door privatisering'' van de luchthaven, zegt hij dinsdag in een interview met de Volkskrant.
''Ik zie daar het nut niet van in'', zegt Nijhuis over een eventuele beursgang.
''Omdat de maatschappelijke functie van Schiphol daarmee niet gediend is. We hebben nu de overheid als grootste aandeelhouder. Die is heel stabiel en ondersteunt ook primair onze maatschappelijke functie.''
Amsterdam
In 2007 concludeerden de regering en de gemeente Amsterdam al dat privatisering te weinig oplevert. Op dit moment is 69,8 procent van de aandelen in handen van het Rijk en 20 procent in handen van Amsterdam.
Daarnaast bezit de luchthaven van Parijs 8 procent van de aandelen, de gemeente Rotterdam is voor ruim 2 procent eigenaar van Schiphol.
Nijhuis zegt verder de maatschappelijke functie van Schiphol te willen herstellen. Die heeft volgens hem averij opgelopen door de recessie, de (inmiddels afgeschafte) vliegtaks en het dure imago van de luchthaven.
Winst
Winstmaximalisatie mag volgens de Schipholbaas ''nooit het belangrijkste doel zijn''. ''Op dit moment betekent dat dat we tijdelijk genoegen nemen met een aanzienlijk lager rendement.
Als we beursgenoteerd waren geweest, hadden aandeelhouders daar misschien tegen geprotesteerd.''
Volgens Nijhuis is de rol van Schiphol voor Nederland veel belangrijker dan ''het rendement dat we maken. De verliezen die we nu maken met het vliegbedrijf, compenseren we tijdelijk met de goede resultaten die we boeken met vastgoed en winkelomzet. Tot voor kort gebeurde dat overhevelen niet.''
Veiligheidsregels
De nieuwe Schipholbaas denkt dat er geld te besparen is op de strenge veiligheidsregels die nu op last van het ministerie van Justitie gelden voor vluchten richting de Verenigde Staten.
Die kosten de luchthaven jaarlijks 13 miljoen euro extra. ''Wij vinden deze extra beveiliging te veel van het goede. De rekening komt terecht bij alle passagiers die vanaf Schiphol vliegen, dus ook de vakantieganger naar Kreta betaalt mee.''


Startpagina