. Het laatste nieuws lees je het eerst op NU.nl
|

Europarlement stemt in met verkoopverbod gloeilamp

Uitgegeven: 17 februari 2009 12:28
Laatst gewijzigd: 17 februari 2009 16:15

BRUSSEL - Het verkoopverbod van gloeilampen gaat door. Een ruime meerderheid van de Europarlementscommissie van milieu heeft dinsdag ingestemd met het verbod.

Parlementsleden aarzelden aanvankelijk. Ze hadden de Europese Commissie om meer informatie gevraagd over de milieuvoordelen.

PvdA'ster Dorette Corbey is overtuigd van de voordelen. ''Er zijn goede alternatieven. Mensen hoeven niet per se de spaarlampen te nemen, maar ook ledlampen. Het bespaart geld en energie.''

Stroom

De EU verbiedt de verkoop van gloeilampen omdat ze te veel stroom verslinden. Dit jaar verdwijnen de onzuinigste types peertjes van 100 Watt uit de winkel.

Vervolgens wordt de verkoop van minder sterke gloeilampen verboden. In 2012 zouden er helemaal geen gloeilampen meer mogen liggen.

Besparen

Door over te schakelen op spaarlampen bespaart een gemiddeld gezin 25 tot 50 euro op de jaarlijkse energierekening. Voor heel Europa is dat 5 tot 10 miljard euro per jaar.

De overschakeling van gloeilampen op spaarlampen leidt ertoe dat er in heel Europa jaarlijks zo'n 15 miljoen ton minder CO2 wordt uitgestoten.

Positief

De Raad Nederlandse Detailhandel (RND) is positief over de beslissing dat de gloeilamp definitief uit de schappen verdwijnt. ''We zijn daarover zeer positief.''

''Het is goed om hierover in Europees verband afspraken te maken. Anders krijg je lamptoerisme'', aldus een woordvoerder van de RND. Maar volgens hem mogen consumenten er echter geen last van ondervinden.

Btw-tarieven

De raad pleit dan ook voor lage btw-tarieven op spaarlampen. Ook wil de RND met milieuminister Jacqueline Cramer een gezamenlijke campagne opzetten om consumenten te stimuleren over te stappen op energiezuinige lampen.

© ANP

Overig nieuws

advertentie
advertentie

Top Spaarrentes

Weblog

'Een van de zakenpartners was als Rupsje Nooitgenoeg. Hij wou altijd maar meer'

Lees verder op NUzakelijk.nl

Beurs

Voetbalcrisis

Bankroet dreigt voor veel grote Europese voetbalclubs als er niet snel maatregelen worden genomen

Lees verder op NUzakelijk.nl

NUzakelijk column

'Je bent met totaal wat anders bezig, maar je hersenen doen toch hun werk'

Lees verder op NUzakelijk.nl

Vodafone

Werknemers Vodafone 'geïntimideerd' om verlofdagen in te leveren

Lees verder op NUzakelijk.nl