Icesave kan verplichtingen niet meer nakomen
| Uitgegeven: | 8 oktober 2008 15:53 |
| Laatst gewijzigd: | 9 oktober 2008 23:20 |
AMSTERDAM - De IJslandse spaarbank Icesave heeft woensdagmiddag in een verklaring op haar website gezegd haar verplichtingen niet langer na te kunnen komen.
De problemen die moederbank Landsbanki ondervond ten gevolge van de kredietcrisis, zouden hiervoor direct aanleiding zijn. Transacties die vanaf maandagmiddag zijn gedaan, worden noodgedwongen niet meer doorgevoerd.
Op de spaartegoeden bij Icesave zijn de IJslandse en Nederlandse depositogarantiestelsels van toepassing. Dit betekent dat de dekking (tot 100.000 euro per persoon per bank) voor een deel (20.887 euro) voor rekening van het IJslandse depositogarantiestelsel komt.
Helpen
De Nederlandsche Bank (DNB) heeft aangekondigd de Nederlandse spaarders bij Icesave indien nodig te helpen met hun beroep op de dekking in IJsland.
Er is een tijdelijke website in het leven geroepen met antwoorden op de meest gestelde vragen en een telefoonnummer waar betrokkenen terecht kunnen voor meer informatie.
Nederland
Minister Wouter Bos heeft gezegd dat Nederland alles in het werk stelt om IJsland ertoe te bewegen garanties te geven aan Nederlandse klanten van de spaarbank.
"Wij zijn er nog niet in geslaagd zekerheid te krijgen dat IJsland zijn verantwoordelijkheid neemt. Maar wij leggen druk via juridische en dipomatieke weg en via onze toezichthouders. We zullen dat ook blijven doen", stelde de bewindsman.
Hij noemde overname van de Nederlandse spaartegoeden bij Icesave door een andere bank een serieuze optie. Bankverzekeraar ING heeft in Groot-Brittanniƫ de spaargelden van twee geplaagde IJslandse banken gekocht. Minister Bos onderzoekt of dat ook voor Nederland een oplossing is.
Goed idee
Dat de Nederlandse overheid het geld voorschiet, is volgens Bos geen goed idee. "Dan zullen ze in IJsland geen enkele druk meer voelen om de plicht die ze hebben na te komen", aldus de bewindsman na afloop van het spoeddebat.
Nederland besloot dinsdag de garantie op spaartegoeden te verhogen van 38.000 euro tot een ton. Bos acht die limiet vooralsnog voldoende om het vertrouwen van de consument te herstellen. Hij sluit echter voor de toekomst een verhoging niet uit. Een deel van de Kamer drong daar woensdag op aan.
Kort Geding
Het Kort Geding dat de Consumentenbond eerder vandaag aankondigde, is van de baan. "Het heeft dan geen zin meer om een geding aan te spannen", aldus een woordvoerder van de bond. Wel wil de bond dat de rijksoverheid de klanten van Icesave informeert over hun mogelijkheden het spaargeld terug te krijgen.
Volgens bronnen hebben toezichthouders inmiddels een bezoek gebracht aan Icesave in Nederland om de administratie in te zien. Een woordvoerder van De Nederlandsche Bank en een woordvoerder van Icesave in Nederland onthouden zich woensdag van commentaar.
Alles over de kredietcrisis op NUzakelijk.nl.
| © NU.nl/Pauline van Lintel/ANP |
Overig nieuws
- Opel wil 2,7 miljard euro staatssteun
- AFM sluit DSB-onderzoek
- 'Doorberekenen lage btw kwestie van fatsoen'
- Kranten komen makkelijker aan bezorgers
- Kamer wil fouten met starters uit WW rechtzetten
- 'Noodzaak bonus is mythe'
- EU-ministers praten over elektrische auto
- Utrechtse vuilnismannen 'willen centen zien'
- Onderzoek naar ondergang DSB later klaar
- 'UWV in de fout met zelfstandigenregeling WW'
- Claim bij DNB en Bos om val DSB
- 'Makelaars smokkelen er veel vierkante meters bij'
- Inruilen KPN pakt goed uit voor Tele2
- 'Gemeenten weren concurrenten TNT'
- 'Contant geld verdwijnt'
- Boeing 747-8 maakt eerste testvlucht
- Winkeliers Alexandrium dagen gemeente
- Toyota roept nieuwe hybrides terug
- Bloemenveiling lijdt onder kou
- C1000 stopt met vlees gecastreerde varkens
- Meer financiering Saab-deal Spyker
- Fraudeur krijgt schadevergoeding
- Verkoopmethoden energiebedrijven onderzocht
- TNT doet kleine overname
- Eigen cao voor Bovag
- Marktaandeel Albert Heijn weer groter
- DNB gaat extra letten op 'gedrag en cultuur'
- Geen 'dwangarbeid' in bijstand
- Nederlanders bezuinigen op eten en drinken
- Groen licht voor Zweedse staatssteun Saab
- Recessie drukt aantal Olympische reizen
- Banen weg bij gemeente Amsterdam
- CBS werkt aan meer zicht op overwerk
- 'Weinig animo voor energielabel'
- ABN Amro voltooit juridische splitsing
- 'JAL blijft bij American Airlines'
- 'Werkschool' voor jongeren met beperking
- DSM betaalt 8 ton schadevergoeding in VS
- Dubai pompt 6,2 miljard dollar in Dubai World
- 'Acties ambtenaren niet erg gepast'
- 'Chinese economie groeit sterk in 2010'
- 'Toyota Prius deze week terug naar garage'
- Vuilnisman laat afval staan voor betere cao
- 'Nieuwe bezuinigingen op politie zijn niet aan de orde'
- Rode rozen niet aan te slepen
- PvdA boos over negatief koopadvies Bijleveld
- Obama pleit voor zijn banenplan
- 'Euro loopt gevaar instabiel te worden'
- Easyjet opent de aanval op Schiphol
- 'Meer kortingen politie leiden tot conflict'
NU poll
| Mensen die niet in een vliegtuigstoel passen moeten een tweede ticket betalen. | ||
| Eens | 76% | |
| Oneens | 24% | |
| Totaal: 18479 stemmen |
Silicon Valley
Nieuwe videoreportage over de internetwereld in Californië: de 17-jarige scholier Daniel Brusilovsky was een rijzende ster in Silicon Valley, tot hij deze week onderwerp werd van een rel

