Ingrijpen op komst bij Fannie Mae en Freddie Mac
| Uitgegeven: | 6 september 2008 08:12 |
| Laatst gewijzigd: | 6 september 2008 08:16 |
NEW YORK/WASHINGTON - De Amerikaanse regering gaat ingrijpen bij de grote hypotheekbanken Fannie Mae en Freddie Mac.
De leiding van de twee in moeilijkheden verkerende instellingen hebben dat vrijdag te horen gekregen, berichtten zaterdag de internetpagina's van de The Washington Post en de New York Times.
De kranten baseren zich naar eigen zeggen op bronnen die op de hoogte zijn van de gesprekken tussen de twee banken en de federale overheid.
Vooraanstaande politici zouden in het weekeinde door het ministerie van Financiën worden ingelicht. Een officiële aankondiging zou zondag komen.
Conservatorschap
De federale overheid neemt de banken over in een juridische vorm die 'conservatorschap' wordt genoemd.
De autoriteiten krijgen daarmee de mogelijkheid en de tijd om de firma's te herstructureren en 'nieuw leven' in te blazen.
Het ingrijpen lijkt in sommige opzichten op een faillissement maar de banken blijven functioneren onder leiding en financiële dekking van de overheid.
Nieuw management
De leiding van de twee ondernemingen moet opstappen. De staat zal dan met een nieuw management de onder schuldenlast lijdende 'Fannie en Freddie' financieel overeind houden.
Deze redding zou de Amerikaanse belastingbetaler tientallen miljarden dollars kunnen gaan kosten.
Vrijwel nooit eerder heeft de Amerikaanse overheid op zo'n grote schaal ingegrepen in de financiële markten, menen de New York Times en de Washington Post.
Bemoeienissen
De Amerikaanse overheid is traditioneel wars van dergelijke bemoeienissen met de vrije markt. Maar de minister van Financiën, Henry Paulson, en de directeur van de Centrale Bank, Ben Bernanke, menen dat zo een nog grotere financiële crisis en economische neergang kan worden voorkomen.
Fannie en Freddy zijn inmiddels door de crisis op de huizenmarkt twee reuzen met lemen voeten, maar ze hebben wel een sleutelrol in de VS gekregen bij het verstrekken en verhandelen van hypotheken.
In politiek opzicht is het volgens waarnemers nu beter voor de Republikeinse regering om in te grijpen dan om af te wachten.
Een reddingsoperatie korter voor de verkiezingen van 4 november zou voor de Republikeinen rampzalig kunnen worden.
| © ANP |
Overig nieuws
- Detailhandel wil af van verwijderingsbijdrage
- Dyson waarschuwt voor afbreken opzetstuk
- Meer dan duizend vluchten British Airways geannuleerd
- Canon bezit 85 procent van Océ-aandelen
- Barroso roept Europa op tot noodhulp
- Onderzoek tegen 1100 Duitse zwartspaarders
- Staking bij British Airways
- Honderd miljoen voor aanjagen bouw
- Moederconcern Bijenkorf lost schuld af
- Grote olievondst Shell in Golf van Mexico
- PvdA wil naar de Aldi met cao-politie
- 'Tien ziekenhuizen technisch failliet'
- Hoge Raad vernietigt Chipshol-uitspraak
- Nog weinig boekingen zomervakantie
- 'Nationaal verbod op megastallen'
- Jeugdlonen callcenter afgeschaft
- Maximale bonus voor directie Schiphol
- Strafzaak Palm Invest aangehouden tot maandag
- Veel meer huishoudens met schuld
- 'IMF-hulp Griekenland blijft inzet'
- Wereldbank leent India miljard voor onderwijs
- 'IMF kan rust rond Griekenland herstellen'
- FNV organiseert 'familiedag' bij zitactie
- Ziekteverzuim gedaald tot ruim zes dagen
- Meer overnames in transport en logistiek
- 'Personeel Aldi mag niet buiten lunchen'
- Douwe Egberts verliest zaak over aanbesteding
- NS maakt afspraken met actievoerders
- Kritiek Brussel op Nederlandse regels giften
- Vertrokken topman grootste verdiener bij ING
- Handelsverbod blauwvintonijn afgewezen
- Flitskrediet aan banden gelegd
- Spitsmijden in Amsterdam kan doorgaan
- Brussel sleept Nederland voor EU-hof
- EU waarschuwt Nederland over werkvergunningen
- Utrecht CS steeds smeriger door staking
- Werknemers Heineken hebben nieuwe cao
- Zeehavens Amsterdam stijgen op ranglijst
- Werkloosheid neemt verder toe
- Consumentenvertrouwen neemt niet echt toe
- Mist over verdwenen geld Easy Life nog dikker
- Amerikaanse bank koopt drugszaak af
- 'Weer illegale reclame voor vaccin'
- 'Verplicht bedrijven gehandicapten in dienst te nemen'
- Athene verkoopt duikboot wegens schulden
- Overleg schoonmaak-cao mislukt
- Mogelijk claim tegen ABN Amro in Lehman-zaak
- Schoonmakers onderhandelen weer
- Stevige opmars benzineprijs
- Nog geen instemming met hulp aan Grieken
Best gelezen
Top5 NUzakelijk
Innovatie 360
Naar het werk in een auto die op koffie rijdt, drie ideeën die bedorven voedsel tegengaan en de universele 3D-bril.

