Boete Spyker-bestuurder voor delen voorkennis

Laatste update:  24 juli 2008 11:36 info

ROTTERDAM - Een bestuurder van autofabrikant Spyker heeft een boete gekregen van 96.000 euro voor het delen van voorkennis.

Foto:  NU.nl/Actueel

Toezichthouder AFM vindt dat de bestuurder een zeer ernstige overtreding heeft gemaakt en legde vorige maand een geldboete op uit de zwaarste categorie.

Vonnis

Dat blijkt uit een geanonimiseerd vonnis dat de rechtbank in Rotterdam deze week heeft gewezen. Hoogstwaarschijnlijk gaat het om Victor Muller, momenteel weer topman van de autofabrikant.

Dat valt op te maken uit details die in het vonnis staan. De AFM en Spyker wilden niet bevestigen dat het om Muller gaat.

Het is onzeker of de opgelegde boete stand zal houden. De voorzieningenrechter in Rotterdam oordeelde dat het delen van de voorkennis in dit geval deels of geheel "verschoonbaar" is. Zij vindt dat de boete van 96.000 euro onevenredig hoog uitpakt.

De Spyker-bestuurder stapte naar de kortgedingrechter om te voorkomen dat de AFM de opgelegde boete publiceert. Dat is vooralsnog gelukt. Daarnaast plaatste de rechter kanttekeningen bij het boetebesluit van de financieel toezichthouder.

Voorkennis

Het gewraakte delen van voorkennis had plaats in juni vorig jaar.

De bestuurder van Spyker had via een persoonlijke investeringsmaatschappij een lening lopen bij zijn bank met aandelen in het autobedrijf als onderpand. De bank dreigde die aandelen te verkopen omdat onderdekking was ontstaan.

Mail

De bestuurder hield de aandelenverkoop echter tegen met een mail aan zijn bank.

Daarin schrijft hij dat Spyker de volgende dag met een "belangrijk positief persbericht" komt, waarschijnlijk in de verwachting dat het aandeel Spyker daarop zou stijgen en de onderdekking op zijn lening zou verdwijnen.

De bank meldde direct bij de AFM dat haar klant mogelijk het mededelings- of tipverbod rond beursgenoteerde bedrijven had overtreden. De Wet op het financieel toezicht verbiedt het delen van voorkennis, voor zover dat niet nodig is voor de uitoefening van je beroep.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Schuldencrisis

Alles over de schuldencrisis

Duivelse derivaten

 'Derivaten zijn gevaarlijk en een belangrijke veroorzaker van de ontwrichte financiële wereld.'

Lees meer

Ondernemersblog

'Verplicht je communicatiemedewerkers dagelijks gebruik te maken van je dienst of product.'

Lees verder op NUzakelijk.nl
Banner NUjournaal Zakelijk

NUzakelijk column

'In Hilversum pakken ze je soms hard aan. Tien tips voor het moment dat Rutger van PowNews voor je deur staat.'

Lees verder op NUzakelijk.nl

Goeroes! (video)

Goeroe Bobby J. Miltenburg vertelt over de fijne kneepjes van feedback geven

Kijk op NUzakelijk.nl

Bedrijfsrisico's

De politieke risico's voor het bedrijfsleven zijn het afgelopen jaar toegenomen.

Lees verder op NUzakelijk.nl