Rutte hekelt rol Balkenende in zaak ABN Amro

Laatste update:  13 mei 2008 23:22 info

AMSTERDAM - Premier Jan Peter Balkenende had in de aanloop naar de overname van ABN Amro een veel actievere rol moeten spelen in de vastgelopen gesprekken tussen ING en ABN Amro. Dat zei VVD-leider Mark Rutte dinsdagavond bij de presentatie van het boek 'De val van ABN Amro'.

Foto:  ANP

"Balkenende heeft de telefoon niet eens opgenomen toen hij moest bemiddelen tussen ABN en ING'', zei Rutte. "Hij heeft zich niet als staatsman, maar als ambtenaar opgesteld.''

ABN Amro werd vorig jaar na een felle overnamestrijd voor 70 miljard euro overgenomen door Fortis, Royal Bank of Scotland en Banco Santander. Het consortium mag de voormalig grootste bank van Nederland nu opsplitsen en onderling verdelen. Zo ver had het volgens Rutte nooit hoeven te komen.

ING

Voorafgaand aan de overnamestrijd voerde ABN Amro gesprekken met branchegenoot ING. "ABN en ING waren heel ver'', zei Rutte. "Die fusie liep vast op de ego's van twee topmannen, Rijkman Groenink van ABN en Michel Tilmant van ING. De premier is gevraagd te bemiddelen, maar hij nam de telefoon niet eens op.''

Balkenende

De Tweede Kamer en het kabinet debatteerden vorige maand over de overname van ABN Amro. De vragen van de meeste Kamerfracties spitsen zich toe op de rol van Balkenende in de aanloop naar de overname van de grootste bank van Nederland.

De bank stelde eerder dat de premier begin vorig jaar weigerde om met bestuursvoorzitter Rijkman Groenink een gesprek aan te gaan om vastgelopen fusieonderhandelingen met ING vlot te trekken.

Bevoegdheden

De premier heeft zich steeds verdedigd door te stellen dat hij geen bevoegdheden heeft bij fusies of overnames in het bedrijfsleven. Bij banken ligt die bevoegdheid volgens hem bij De Nederlandsche Bank en bij de minister van Financiƫn. Een meerderheid van de Kamer vindt dat Balkenende een veel actievere rol had moeten spelen.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Gisteren

Schuldencrisis

Alles over de schuldencrisis

NUzakelijk column

'In Hilversum pakken ze je soms hard aan. Tien tips voor het moment dat Rutger van PowNews voor je deur staat.'

Lees verder op NUzakelijk.nl

Ondernemersblog

'Een tevreden klant is de beste vorm van reclame die je kunt hebben. Hoe krijg je die? Ik geef een paar tips!'

Lees verder op NUzakelijk.nl
Banner NUjournaal Zakelijk

Goeroes! (video)

Goeroe Bobby J. Miltenburg vertelt over de fijne kneepjes van feedback geven

Kijk op NUzakelijk.nl

Bedrijfsrisico's

De politieke risico's voor het bedrijfsleven zijn het afgelopen jaar toegenomen.

Lees verder op NUzakelijk.nl

Miljoenen

Een Amerikaanse game-ontwikkelaar heeft via de crowfundingsite Kickstarter binnen een dag meer dan een miljoen dollar opgehaald.

Lees verder op NUzakelijk.nl