Keuringssysteem WIA onder de loep

Laatste update:  6 maart 2008 17:10 info

DEN HAAG - De Stichting van de Arbeid (Star) stelt een onderzoek in naar de strengere regels bij de arbeidsongeschiktheidskeuring.

Foto:  ANP

De stichting, waarin werkgevers- en werknemersorganisaties zitten, wil weten wat de gevolgen van de aanscherping zijn voor de positie op de arbeidsmarkt van mensen die voor minder dan 35 procent zijn afgekeurd.

Deze "35-minners" hebben volgens de WIA, de arbeidsongeschiktheidswet die in 2006 de WAO opvolgde, geen recht op een uitkering.

Zij worden geacht in dienst te blijven van hun werkgever, maar dat gebeurt lang niet altijd. In 2006 was slechts 46 procent van hen na de keuring aan het werk.

In 2007 was dat 62 procent. "Dat is weliswaar een forse verbetering, maar het is nog altijd te weinig", vindt de Star.

Aanzienlijke beperkingen

De stichting wil weten hoe het komt dat onder de 35-minners ook mensen zijn met aanzienlijke beperkingen.

Dat zijn vooral mensen met een lage opleiding en een laag loon. Het onderzoek moet uitwijzen of de systematiek er soms de oorzaak van is dat mensen 35-minner en niet 35-plusser worden, aldus FNV-bestuurder Leo Hartveld.

Iemand die meer dan 35 procent arbeidsongeschikt is, krijgt wel een uitkering.

Aanbevelingen

De Star komt verder met een reeks aanbevelingen om het percentage werkende "35-minners" te verhogen.

Zo moet vaker worden gekeken of er binnen een bedrijf andere werk is dat een ,35-minner" wel kan doen. Of er moet eerder worden gezocht naar geschikt werk elders.

No-riskpolis

De werkgevers en de vakcentrales willen ook de no-riskpolis in dit soort gevallen kunnen gebruiken. Dan draait de werkgever die een 35-minner in dienst neemt, niet op voor het doorbetalen van loon bij ziekte.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Schuldencrisis

Alles over de schuldencrisis

Duivelse derivaten

 'Derivaten zijn gevaarlijk en een belangrijke veroorzaker van de ontwrichte financiële wereld.'

Lees meer

Ondernemersblog

'Verplicht je communicatiemedewerkers dagelijks gebruik te maken van je dienst of product.'

Lees verder op NUzakelijk.nl
Banner NUjournaal Zakelijk

NUzakelijk column

'In Hilversum pakken ze je soms hard aan. Tien tips voor het moment dat Rutger van PowNews voor je deur staat.'

Lees verder op NUzakelijk.nl

Goeroes! (video)

Goeroe Bobby J. Miltenburg vertelt over de fijne kneepjes van feedback geven

Kijk op NUzakelijk.nl

Bedrijfsrisico's

De politieke risico's voor het bedrijfsleven zijn het afgelopen jaar toegenomen.

Lees verder op NUzakelijk.nl