Zorgen bij MKB over illegale banken
AMSTERDAM - Amsterdamse ondernemers lijken steeds vaker in de val te trappen van illegale bancaire instellingen.
Foto: ANP
Dat constateert de hoofdstedelijke afdeling van het midden- en kleinbedrijf (MKB) dinsdag in een artikel in De Telegraaf.
Volgens directeur Kees Verhoeven, die het verhaal bevestigt, gaat het zeker om tientallen gedupeerden. "Het is een toenemend fenomeen, maar we weten nog niet precies om hoeveel ondernemers het daadwerkelijk gaat. Misschien zijn het er wel duizenden."
Onderzoek
Het MKB heeft bij de politie en het Bibob-team, dat onderzoekt of ondernemers licenties gebruiken voor criminele activiteiten, geïnformeerd of zij op de hoogte zijn van de problemen.
"Ze zijn bezig met onderzoek, maar kunnen nog niet naar buiten komen met cijfers", aldus Verhoeven.
Bedreiging
Volgens MKB-voorzitter Mark van der Horst zijn rentepercentages van 25 procent en fysieke en emotionele bedreigingen bij dit soort praktijken aan de orde van de dag. Slachtoffers durven vaak geen aangifte te doen uit vrees voor vergelding.
"Het is een duister wereldje en we kunnen onze vinger er nog niet helemaal opleggen, maar duidelijk is dat een aantal ondernemers tot hun nek in de problemen zit", weet Van der Horst.
Gedupeerden
Onder de gedupeerden bevinden zich veel beginnende ondernemers. Daar zit volgens de voorzitter ook het probleem. "Als je geen witte man van 45 jaar bent, kun je het wel vergeten en krijg je geen krediet om een zaak te beginnen.
Dan ben je afhankelijk van familie of vrienden of word je als het ware in de armen gedreven van criminele geldverstrekkers."
Het MKB wil nu onderzoeken hoe groot het probleem daadwerkelijk is voordat het tot actie overgaat. "We gaan eerst bij de politie en gemeente kijken of we wat meer openheid over de cijfers kunnen krijgen", aldus Verhoeven.


Startpagina