Consumentenvertrouwen maakt forse duikeling
| Uitgegeven: | 25 september 2007 11:08 |
| Laatst gewijzigd: | 25 september 2007 11:08 |
VOORBURG - Het vertrouwen van consumenten in de Nederlandse economie is in september fors gedaald. De index daalde van 15 naar minus 1. Dat is de grootste daling in een maand ooit gemeten, zo meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dinsdag.
"In een maand tijd is het oordeel over de economische situatie in de komende twaalf maanden volledig omgeslagen", zo meldde het CBS. Uit de cijfers komt naar voren dat het pessimisme van de consument vooral de toekomstige economische en financiƫle situatie betreft. Waren er in augustus nog 16 procent meer optimisten dan pessimisten, in september domineerden de pessimisten met 18 procent, aldus het CBS.
Econoom Michiel Vergeer van het CBS wijt de dip onder meer aan de recente "grote onrust op de financiƫle markten als gevolg van de dubieuze hypotheken in de Verenigde Staten". "Door de onrust gaan ook beurskoeren heen en weer", aldus Vergeer, die daarin ook een reden ziet voor de plotselinge omslag.
Prinsjesdag
Verder wijst Vergeer op het gevoel bij burgers dat ze er volgend jaar in koopkracht op achteruit gaan. "In de aanloop naar Prinsjesdag was dat toch de rode draad van de berichtgeving", aldus de CBS-econoom.
Uit de cijfers van het CBS blijkt verder dat ook de koopbereidheid bij consumenten in september is afgenomen. De terugval was echter minder scherp dan bij het economische klimaat. Toch zijn consumenten nog wel bereid grote uitgaven te doen. Vergeer: "De onrust heeft zich dus niet vertaald in minder bestedingen."
Optimisme
Aan ondernemerszijde bleef het optimisme op peil. De index van het producentenvertrouwen stond op 7,5 punten. Dat is ongeveer hetzelfde niveau als in augustus. Volgens het CBS ligt de stemmingsindicator sinds halverwege 2006 op een hoog niveau.
Het aantal ondernemers dat aangaf dat het aantal orders is gestegen, was hoger dan het aantal ondernemers dat het aantal opdrachten heeft zien dalen. Ook over de ontwikkeling van de werkgelegenheid was het merendeel van de producenten positief.
| © ANP |
Overig nieuws
- Detailhandel wil af van verwijderingsbijdrage
- Dyson waarschuwt voor afbreken opzetstuk
- Meer dan duizend vluchten British Airways geannuleerd
- Canon bezit 85 procent van Océ-aandelen
- Barroso roept Europa op tot noodhulp
- Onderzoek tegen 1100 Duitse zwartspaarders
- Staking bij British Airways
- Honderd miljoen voor aanjagen bouw
- Moederconcern Bijenkorf lost schuld af
- Grote olievondst Shell in Golf van Mexico
- PvdA wil naar de Aldi met cao-politie
- 'Tien ziekenhuizen technisch failliet'
- Hoge Raad vernietigt Chipshol-uitspraak
- Nog weinig boekingen zomervakantie
- 'Nationaal verbod op megastallen'
- Jeugdlonen callcenter afgeschaft
- Maximale bonus voor directie Schiphol
- Strafzaak Palm Invest aangehouden tot maandag
- Veel meer huishoudens met schuld
- 'IMF-hulp Griekenland blijft inzet'
- Wereldbank leent India miljard voor onderwijs
- 'IMF kan rust rond Griekenland herstellen'
- FNV organiseert 'familiedag' bij zitactie
- Ziekteverzuim gedaald tot ruim zes dagen
- Meer overnames in transport en logistiek
- 'Personeel Aldi mag niet buiten lunchen'
- Douwe Egberts verliest zaak over aanbesteding
- NS maakt afspraken met actievoerders
- Kritiek Brussel op Nederlandse regels giften
- Vertrokken topman grootste verdiener bij ING
- Handelsverbod blauwvintonijn afgewezen
- Flitskrediet aan banden gelegd
- Spitsmijden in Amsterdam kan doorgaan
- Brussel sleept Nederland voor EU-hof
- EU waarschuwt Nederland over werkvergunningen
- Utrecht CS steeds smeriger door staking
- Werknemers Heineken hebben nieuwe cao
- Zeehavens Amsterdam stijgen op ranglijst
- Werkloosheid neemt verder toe
- Consumentenvertrouwen neemt niet echt toe
- Mist over verdwenen geld Easy Life nog dikker
- Amerikaanse bank koopt drugszaak af
- 'Weer illegale reclame voor vaccin'
- 'Verplicht bedrijven gehandicapten in dienst te nemen'
- Athene verkoopt duikboot wegens schulden
- Overleg schoonmaak-cao mislukt
- Mogelijk claim tegen ABN Amro in Lehman-zaak
- Schoonmakers onderhandelen weer
- Stevige opmars benzineprijs
- Nog geen instemming met hulp aan Grieken
Best gelezen
Top5 NUzakelijk
Innovatie 360
Naar het werk in een auto die op koffie rijdt, drie ideeën die bedorven voedsel tegengaan en de universele 3D-bril.

