Xavier Rudd is doorgeefluik van zijn geesten

Laatste update:  10 juli 2010 15:05 info

AMSTERDAM – Xavier Rudd is terug met een nieuw album, Koonyum Sun, en komt voor een tweetal optredens naar ons land. NU.nl sprak met de Australische singer-songwriter.

Foto:  NU.nl/Martijn Eerens

Koonyum Sun klinkt een stuk opgewekter dan voorganger Dark Shades Of Blue. Rudd legt uit dat hij daar zelf weinig hand in heeft gehad.

“De geesten die voor me zorgen weten altijd eerder hoe het met me gaat dan ik zelf. Na de release van Dark Shades Of Blue brak een moeilijke periode aan in mijn persoonlijk leven. Het was een wervelstorm. Mijn nieuwe album is het rustige water aan de andere kant van de berg.”

“Ik begrijp dat het allemaal een beetje zweverig klinkt, maar voor mij is het heel gewoon. Het is onderdeel van mijn cultuur.” De oma van Rudd was een Aboriginal, en Rudd heeft zich altijd sterk met die cultuur verbonden gevoeld.

 

Anders

“Al op hele jonge leeftijd begreep ik dat ik op een bepaalde manier toch anders was dan anderen. Spiritueler, ik heb een beter contact met de geestenwereld dan de meeste mensen. Al zolang als ik me kan herinneren praat ik met ze, vraag ik ze om advies, en sturen ze mijn levenspad. Anderen zouden dat wellicht eng of vreemd vinden, maar ik weet niet beter. Het hoort bij en ik vind het een gemis voor mensen die niet zo in het leven staan.”

“Zij sturen me ook in het schrijven van mijn muziek. Ik ben als het ware hun doorgeefluik. Het is daarom mijn taak om mijn muziek met mensen te delen, zodat hun energie wordt doorgegeven.”

Bliksem

Het nieuwe album van Rudd heet Koonyum Sun. Ook daar zit weer een spiritueel verhaal achter. “Tijdens het schrijven van de plaat verbleef ik op een plaats die Koonyum heet, een belangrijk spiritueel gebied voor Aboriginals.”

“Koonyum betekent ‘plaats van donder en bliksem’ en daar zag ik iedere ochtend de zon opkomen. Dat was werkelijk prachtig om te zien, vandaar Koonyum Sun. Er hangt daar ook een hele goede energie in de lucht en daarmee geeft de titel voor mijzelf ook aan dat het weer wat beter met me gaat.”

Verwerking

Rudd heeft een heftig jaar achter de rug: zijn huwelijk met de moeder van zijn twee kinderen liep op de klippen, iets wat hij helemaal niet aan had zien komen. “Het was voor mij heel onverwacht, ik dacht eerlijk gezegd dat het prima ging. Opeens stortte de wereld die ik buiten de muziek had opgebouwd in. Dit album is een verwerking daarvan geweest.”

Waar Rudd het nog steeds moeilijk mee heeft is dat hij zijn kinderen nu veel minder ziet. “Ik draag de sok van mijn jongste zoon, Joaquin, altijd bij me als ik op tournee ben, zo is hij toch nog een beetje in de buurt.”

“Als ze wat ouder zijn wil ik ze wel mee gaan nemen op tournee, maar daar zijn ze nu nog veel te jong voor. Het is goed om op jonge leeftijd met verschillende culturen in aanraking te komen, maar met hele jonge kinderen moet je niet te veel gaan slepen. Dat verstoort hun evenwicht.”

Bereikbaar

De muzikant is meer dan de helft van het jaar van huis weg, op tournee, maar piekert er niet over om met zijn kinderen op een beter bereikbare plaats te gaan wonen, zodat hij ze vaker zou kunnen zien.

“Iedere keer als ik Australië verlaat, laat ik een deel van mezelf daar achter. Ik zou nooit ergens anders kunnen wonen. Die trans-Atlantische vluchten van meer dan 20 uur neem ik voor lief. Het gemis van mijn kinderen is verschrikkelijk, maar een incomplete ziel is helemaal ondraaglijk.”

Xavier Rudd speelt op 12 juli in Tivoli in Utrecht, en op 13 juli in Nijmegen in Doornroosje.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Eerder

Cd-recensies

Van Halen gaat met volle vaart recht vooruit

Robert Vuijsje

Hij schrijft graag op wat andere mensen denken maar niet durven zeggen. En hij deed mee aan tv-quizzen omdat, na zijn immens succesvolle debuut, een tweede roman in aantocht was. Zo bekent schrijver Robert Vuijsje in een interview met NU.nl.

Lees interview