Het schurftige zwerfhondje Tom B.

Laatste update:  15 mei 2009 08:18 info

De Vlaamse Leeuw wapperde overal. De weg tussen Parijs en Roubaix was geel en zwart. Huilende mannen, hysterisch gillende vrouwen, flauwvallende pubermeisjes. Allemaal voor één man: Tom Boonen. Door Thijs Zonneveld.

Foto:  ANP2

Hij won. Natúúrlijk won hij. Boem Boem Boonen heerste over de keien als een grootvorst. De grootste van Parijs. De grootste van Roubaix. De grootste van Noord-Frankrijk.

De grootste van Vlaanderen. De grootste van de hele wereld. Zijn onderdanen lagen aan zijn voeten. Hij was hard op weg naar een heiligverklaring.

Het is nauwelijks een maand later. Tornado Tom is geen god geworden. Hij is geen grootvorst meer. Hij is zelfs geen wielrenner meer. Eerder een schurftige zwerfhond, die jankend in de goot van een goor steegje ligt te wachten op de volgende trap in zijn gekneusde nieren.

Witte sneeuw

Want Boem Boem heeft witte sneeuw gesnoven. Het Vlaamse volk eist straf: ontslag, schorsing, eenzame opsluiting, dood door vierendeling. Dat Boonen zowat de enige Belg is die wordt gecontroleerd na een avondje stappen, dat lijkt iedereen vergeten.

En ook dat je van coke geen meter harder over de kasseien gaat fietsen. Zeker niet als je het gebruikt ná de koers.

Monaco

Een paar jaar geleden vertrok Boem Boem naar Monaco. Hij trok het niet in Vlaanderen. De Tornado wilde ook wel eens ongestoord op een terras zitten.

Of stiekem zijn vriendin in haar achterste knijpen. Of naar de supermarkt zonder de inhoud van zijn mandje de volgende dag op de voorpagina's van de kranten terug te zien. Een keer niet Boem Boem Boonen zijn. Niet SuperTom. Niet Tornado Tom. Maar gewoon Tom.

Scarlett Johansson

Maar wel een Tom mét een Lamborghini natuurlijk. Kon hij in Monaco mooi mee over de boulevard grommen. Dak open, wind in zijn haar, hoi tegen de buurvrouw (Scarlett Johansson, Justine Henin) of de buurman (die ene Kale Prins, David Coulthard, Boris Becker), even kijken bij de Abramovich-bootjes in de jachthaven, colaatje drinken tegenover het casino.

Dat hij in Monaco ook fijn kon trainen was mooi meegenomen. Net als dat belastingvoordeel.

Echte leven

Helaas bleek Monaco 's avonds niet te sluiten. Met het invallen van de nacht begon het échte leven er pas. En in het échte leven werd er meer genuttigd dan een colaatje. Een snuifje hier, een jong meisje daar.

Niet dat de Vlaamse Tornado er iedere nacht aan meedeed, maar de verleiding van boem boem was bij tijd en wijlen niet te weerstaan.

Toen vorig jaar naar buiten kwam dat hij cocaïne had gesnoven en hij niet mocht starten in de Tour, keerde hij Monaco met een diepe zucht de rug toe.

Sloffen

Hij ging terug naar een Vlaams dorp waar de gordijnen dicht gaan als het donker wordt, waar je na het avondeten je pyjama en je sloffen aantrekt, de open haard aansteekt en ruzie maakt wie de hond uit moet laten in de regen.

De eenvoud deed hem goed, zo lang het duurde. 'Ik sta op, eet, kak en ga trainen', zei Tom Boonen ergens dit voorjaar, trots als een pauw. Die pauw hangt nu gebraden aan een Vlaams spit.

Crimineel

Als de Vlaamse crimineel Tom B. in Nederland had gewoond, was er niets aan de hand geweest. Had er geen dopingcontroleur handenwrijvend op de stoep gestaan daags na het overwinningsfeest van Parijs-Roubaix.

Coke snuiven na de wedstrijd moet je in Nederland gewoon lekker zelf weten. En zo hoort het ook. Die coke heeft niets te maken met zijn wielerleven. En dat hij privé een probleem heeft, dat moet hij privé oplossen. Hebben wij geen lor mee te maken.

Nederland

Tussen Vlaanderen en haar voormalige SuperTom kom het nooit meer goed. Hij moet daar weg. In Frankrijk is hij niet welkom, in Duitsland waarschijnlijk ook niet. Terug naar Monaco is misschien niet de verstandigste keuze voor zijn neusbotje. Blijft over: Nederland.

Welkom Tom. Plaats genoeg. Ook voor schurftige zwerfhonden. Ik pleit voor onmiddellijke naturalisatie. Volgend jaar is de weg tussen Parijs en Roubaix oranje.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Maandag

Paul de Lange belicht wekelijks een tv-programma in zijn column.

Column maandag

Dinsdag

Jean Wagemans beschrijft de wondere wereld van het argumenteren.

Lees meer

Woensdag

Peter Wierenga is journalist en schrijft wekelijks over politiek in Nederland.

Column woensdag

Donderdag

Olaf Koens is onze donderdagcolumnist en bericht wekelijks uit verre uithoeken over bijzondere situaties.

Column donderdag

Zaterdag

Columns van Arjan Dasselaar over ict en recht.

Column zaterdag

Column Lifestyle

Snedige columns over (bijna) alles wat mannen bezighoudt.

Lees verder