Criminele middag-tv
Middagtelevisie luchtig? Welnee. De start van de dagelijkse talkshow 5op2 was eerder zwaar te noemen - en niet alleen voor middag-tv. Door Paul de Lange.
Foto: ANP
'Straks praat ik met de vrouw die de verkrachter van haar dochter vermoordde.' Ook goedemiddag. De tijd dat middag-tv vooral gebabbel over breipatronen en bloemschikken inhield (hoe zou het toch met Tineke zijn?) mag dan gelukkig allang voorbij zijn. Maar dit was meteen wel erg pittige kost, zo vlak voor het avondeten.
De eerste week van 5op2 - de nieuwe dagelijkse talkshow van de publieke omroep - stond in het teken van criminaliteit. Daar was verder geen actuele aanleiding voor, maar dat schijnt bij het thema van de week niet te hoeven. En ach, criminaliteit is toch dagelijks in het nieuws, dus met die urgentie kwam het vast wel goed.
Viel dat vies tegen. Maandag was de centrale vraag of zware criminelen voor eeuwig achter de tralies moeten. Catherine Keyl mocht aftrappen.
Catherine
Want wat er ook verandert, één ding blijft hetzelfde: wie middag-tv kijkt, kijkt Catherine. Zo was het met klassiekers als AVRO's Service Salon, de 5 Uur Show en (Max &)Catherine, en zo is het nu weer. Alleen moet ze haar plekje nu delen met vier andere, automatisch onervarener, collega's.
Terwijl het bij Catherine al – ondanks haar duizenden vlieguren – alle kanten opvloog. Ophangen die criminelen! Of de buitenlanders in elk geval wegsturen naar een Derde Wereld-land! Het volkstribunaal van gasten aan tafel was nauwelijks in de hand te houden.
De eerste 5Op2 oogde maandag vooralsnog als een soort test-uitzending. Net als de rest van de week, trouwens. Materiaal om straks eens uitgebreid met de eindredacteur te analyseren, op zoek naar de juiste toon. Lastig om te zeggen op welke dag nog de meeste winst te boeken valt.
Vrijdag
Misschien op de vrijdag, als Lucille Werner mag. Die haar interviews liefst invult als langgerekte Lingo-introductiepraatjes. Vol vragen die zelden benieuwd maken naar het antwoord (aan een 13-jarig wonderpianistje: 'hoe belangrijk is je moeder voor je?' Aan fans van Flikken Maastricht: 'wat doe je nou als je toch een aflevering mist?').
Maar waarschijnlijker op de woensdag, toen Jörgen Raymann vanaf de aankondiging haperde. 'Ik praat straks met communicatiecoach Marianne...ehm, dit gaat lekker jongens...Vloetgraven.
Maar mijn eerste gast is Marianne...' – 'Willeke' – 'eh Willeke. Je hebt de verkrachter van je dochter om het leven gebracht met zeventien' – 'negentien' – 'negentien messteken.'
Bousema
Tussendoor had Sipke Jan Bousema op de dinsdag in elk geval een gedegen presentatiebeurt afgeleverd. De voormalig mister Opsporing Verzocht speelde met dit thema natuurlijk ook een thuiswedstrijd. Zijn echte vuurdoop komt deze week. Benieuwd wat dan het thema is.
Want positief bekeken: 5op2 kan nog flink groeien. Moet nog ontzettend groeien. Moet nog als kool gaan groeien om de Kerst te halen.
5Op2, NTR, Ned 2, werkdagelijks om 16.30 uur.
Startpagina