De familie Von Amsberg
DEN HAAG - Prins Claus, een echte familieman, wist zijn eigen Duitse verwanten behoorlijk uit het nieuws te houden. Slechts enkele keren haalden zijn ouders en zes zussen de kolommen. Nederland wist amper dat hij ze had. In Duitsland werd wat meer over de Von Amsbergs geschreven, want daar waren ze maar al te trots dat ze opnieuw een Nederlandse 'prins-gemaal' hadden geleverd.
De vader van prins Claus was Claus Felix Friedrich Leopold Gabriel Archim Julius August von Amsberg. Door tijdelijk als planter in Tanzania te gaan wonen, bezorgde hij zijn zoon jonge jaren die hij nooit vergat. Vader Claus overleed in 1953 aan een hartstilstand. Prins Claus was in 1995 diep geschokt toen het weekblad Story beweerde dat de man zelfmoord had gepleegd en ook nog eens een verband legde met de depressies van zijn zoon. De prins nam een advocaat in de arm en eiste rectificatie en een schadevergoeding. Hij kreeg zijn zin en maakte de verworven 25.000 gulden over aan het Rode Kruis.
De moeder van prins Claus heette Gösta Julie Adelheid Marion Marie Freiin von dem Bussche-Haddenhausen. Ze stierf in 1996, op 94-jarige leeftijd. Prins Claus had een sterke band met haar, hij ging veel op bezoek en hing om de haverklap aan de telefoon. Ze was altijd blijven wonen in Claus' geboorteplaats Hitzacker en werd daar ook aan de aarde toevertrouwd. "Ze was een geweldige moeder en grootmoeder, ze wist te geven. Dat was haar leven", zei een neef bij de uitvaart. Gösta werd bijgezet in het graf waar ook haar man en hun aan kanker gestorven dochter Margit hun laatste rustplaats hadden gevonden. De overige zussen van Claus zijn Sigrid, Rixa, Barbara, Theda en Chistina.
Pater Familias
Was Gösta vooral moeder en grootmoeder, ook Claus zelf was vooral vader (Pater Familias, zoals hij zelf zei bij de verloving van Willem-Alexander en Máxima). Hij vond de band met zijn drie zonen buitengewoon belangrijk en nam hun opvoeding uiterst serieus. En was koningin Beatrix de baas van het land, Claus was de baas in het gezin. Zo wilde Beatrix het. Ze heeft haar man altijd op een voetstuk geplaatst.
Het was zonder meer een goed huwelijk, dat kon iedereen zien die het paar van nabij heeft meegemaakt. Prins Willem-Alexander heeft ook weleens gezegd dat zijn vader 'gelukkig getrouwd' was met zijn moeder. Natuurlijk waren er weleens fricties. Beatrix kon soms slecht hebben dat haar man nogal eens treuzelde, Claus op zijn beurt was in de laatste jaren van zijn leven weleens knorrig, wat door zijn slechte lichamelijke toestand niet verbazend is. Beatrix nam het maar op de koop toe. In het openbare leven deed ze haar best niet de nadruk op de ziektes van Claus te leggen. Zo bleef ze nooit wachten totdat hij ook een trap was opgeklauterd.
Koningin Beatrix was dol op Claus
Koningin Beatrix is zeer gebrand op haar privéleven, maar dat ze dol was op Claus mocht iedereen weten. In november 1999 bij voorbeeld, sloeg ze op Curaçao innig de armen om haar man heen terwijl ze wìst dat het achter haar wemelde van de fotografen.
Startpagina