Epica – Design Your Universe

Laatste update:  16 oktober 2009 17:09 info

Met zijn nieuwste langspeler levert Epica het meest ambitieuze en bombastische werkstuk in haar carrière tot nu toe af. Geen geringe prestatie voor een groep die op die twee vlakken toch al nooit bijzonder veel remmingen kende.

‘Van alles meer’ lijkt dan ook het devies te zijn geweest bij de opnamen van Design Your Universe.

‘Bescheiden’ is duidelijk niet een woord dat voorkomt in het Epica vocabulaire. Kwam de band eerder dit jaar al op de proppen met het live dubbelalbum The Classical Conspiracy, opgenomen in Hongarije met een heus klassiek orkest, nu worden we getrakteerd op een groots opgezet, vijf kwartier durend epos over vrijheid in de huidige tijd.

Niet bepaald een klein thema natuurlijk, dat door de groep dan ook met passend zwaar muzikaal geschut wordt aangevat. Simpel gezegd komt het erop neer dat Design Your Universe de luisteraar van begin tot eind overweldigt met heftig, op filmmuziek geïnspireerd bombast, koren, bijtende riffs, het incidentele mysterieus murmelende stel monniken en (vanzelfsprekend) niet in de laatste plaats het imponerende gezang van Simone Simons.

Kernstuk

Het fiere pièce de résistance en wellicht kernstuk van dit album is het majestueuze Kingdom Of Heaven (A New Age Dawns – Part V), dat na een intro van voornoemde monniken losbarst in een ratelend geriff, dat even later gezelschap krijgt van aan Therion herinnerende koren (een muzikale referentie die wel vaker opkomt bij het beluisteren van dit album).

Dit wordt gevolgd door een kort progressief moment dat weer plaatsmaakt voor een lyrische episode, om na een scheurende gitaarsolo uit te monden in wederom heftig riffwerk plus Simons en koor.

Zwakte

Veel van alles dus, wat naast de grote kracht ook meteen de zwakte van dit album is: veel rust word je als luisteraar niet gegund en overdreven subtiel is het allemaal ook niet. Zelfs de ballades Tides Of Time en White Waters (een duet tussen Simons en Tony Kakko van Sonata Arctica) overdonderen je ogenblikkelijk met hun in pathos gedrenkte toon.

Maar dat is ongetwijfeld ook precies de bedoeling van dit gotische gezelschap, dat met deze schijf de liefhebbers van het genre wederom van een waardevol kleinood voorziet.

8/10

Epica speelt 7 januari in Bibelot in Dordrecht, 8 januari in P60 in Amstelveen, 9 januari in Hedon in Zwolle, 10 januari in Tivoli in Utrecht en 14 januari in Luxor in Arnhem.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Eerder

Optreden Bowie

Zanger David Bowie zou tijdens de opening van de Olympische Spelen optreden met de Portugese fadoster Mariza.

Lees verder

Hamel

Wouter Hamel en zijn band verhalen in het theater over een fascinerende wereldreis.

Lees de recensie

Sting

Sting trad dinsdagavond op in een uitverkochte HMH in Amsterdam. Hij speelde relatief weinig hits, maar wel veel fanfavorieten.

Lees de recensie

McCartney

Ex-Beatle Paul McCartney heeft een groot deel van zijn albums van muziekdiensten als Spotify en Rhapsody laten verwijderen.

Lees verder