Gepubliceerd: 
Laatste update: 
11 augustus 2012 05:59
11 augustus 2012 17:58

Romney kiest Paul Ryan als tweede man

WASHINGTON - De Amerikaanse presidentskandidaat Mitt Romney heeft parlementslid Paul Ryan gekozen als zijn kandidaat voor het vicepresidentschap.

Foto:  AFP

 Bekijk video

Dat heeft een functionaris van de Republikeinse partij zaterdag bekendgemaakt.

Ryan (42) is afgevaardigde uit de staat Wisconsin en staat bekend als een fanatiek bezuiniger. Als parlementslid stelde hij voor om diep te snijden in de sociale zekerheid.

Een wetsvoorstel dat hij indiende ging uit van 5000 miljard dollar aan bezuinigingen voor de komende 10 jaar. 'Begrotingspitbull' Ryan werkt al zijn halve leven in Washington.

Zijn kennis van de politieke gewoonten daar is een steun voor Romney, die nog een outsider is in Washington. Romney (65) werkte als ondernemer en vier jaar als gouverneur van staat Massachusetts.

Bustour

Romney presenteert Ryan zaterdag in Norfolk op het museumfregat USS Wisconsin, vernoemd naar de thuisstaat van Ryan. De twee Republikeinen beginnen daar een bustour door vier staten die cruciaal zijn voor de verkiezingen op 6 november.

De Republikeinen Romney en Ryan proberen zo hun achterstand in te lopen op rivaal Barack Obama. Romney zou nu 42 procent van de stemmen krijgen en de Democratische president Obama 49 procent, volgens een peiling van de bureaus Reuters en Ipsos woensdag.

Begroting

Ryan ontwierp de afgelopen twee jaar de Republikeinse staatsbegroting. Met die plannen zou fors worden bezuinigd op overheidsuitgaven en moest op relatief korte termijn het begrotingstekort worden weggewerkt.

Omdat steun aan Democratische kant ontbrak zijn beide begrotingen weggestemd in de senaat.

Bekijk een interview met Paul Ryan van de The New York Times: 

Fiscal cliff

De verkiezingen zullen voor een groot deel draaien om de 'fiscal cliff'. Aan het eind van dit jaar loopt een aantal belastingvoordelen af en treden automatisch bezuinigingen in werking als politici niets doen.

Zij staan echter voor een lastige keuze. Er wordt bezuinigd en de belastingen gaan omhoog. Die combinatie kan de toch al trage economische groei nog meer belemmeren, met een eventuele recessie tot gevolg.

Aan de andere kant worden de belastingen niet verhoogd en wordt er ook niet bezuinigd. In dat geval loopt de toch enorme staatsschuld nog verder op, en moet gevreesd worden voor een schuldencrisis zoals we die in Europa kennen. Dit vooruitzicht wordt de 'fiscal cliff' genoemd.

Lees de column van Charles Groenhuijsen over Paul Ryan

Lees alles over de verkiezingen in de VS in ons dossier

Door: ANP/NU.nl
  • Deel:

Eerdere berichten

Gisteren

Banner NUjournaal Algemeen

NU in beeld

Bekijk bijzondere beelden van over de hele wereld.

Bekijk fotoserie (100)

Achter de lens

NUfoto ging op zoek naar het verhaal achter de foto Koningspaar neemt afscheid van Den Bosch van fotograaf Luuk Bernsen.

Lees verder en bekijk beeld

Skyline in smog

De stadstaat Singapore gaat gebukt onder de ernstigste luchtvervuiling in jaren. De rook die de lucht ernstig vervuilt komt van bosbranden op Sumatra.

Lees meer, bekijk foto's

Felle botsingen

In de Turkse steden Istanbul en Ankara zijn in de nacht van zondag op maandag opnieuw felle botsingen geweest tussen demonstranten en de oproerpolitie.

Lees meer

Afgeluisterd

De Britse inlichtingendienst heeft in opdracht van de regering tijdens twee G20-conferenties in Groot-Brittannië buitenlandse politici en functionarissen afgeluisterd.

Lees verder