Uitgegeven: 
Laatste update: 
7 juli 2012 17:45
7 juli 2012 20:33

Annan noemt vredesplan Syrië 'mislukt'

BEIROET - De internationale pogingen om een politieke oplossing te vinden voor het escalerende geweld in Syrië zijn mislukt. 

Foto:  AFP

Dat heeft Syrië-gezant Kofi Annan zaterdag in een interview met de Franse krant Le Monde erkend. Annan zei dat er meer aandacht nodig is voor de rol van Iran, sinds jaar en dag een trouwe bondgenoot van Syrië.

Het internationale vredesplan van Annan, afgezant voor Syrië van de Verenigde Naties en de Arabische Liga, had een einde moeten maken aan het conflict in Syrië dat inmiddels aan meer dan veertienduizend mensen het leven heeft gekost.

Zespuntenplan

Het zespuntenplan had als eerste stap een wapenstilstand tussen de regeringstroepen van president Bashar Assad en opstandelingen die het regime omver willen werpen. Het staakt-het-vuren kwam er echter nooit en de driehonderd VN-waarnemers die de situatie in de gaten moesten houden kunnen vanwege het geweld hun hotels amper uit.

Annan deed in het interview geen suggesties aan de hand hoe het vredsplan alsnog kan worden gered, maar hij zei wel dat 'Iran onderdeel zou kunnen zijn van de oplossing'. Het is onduidelijk welke rol Iran zou kunnen spelen.

Rusland

Daarnaast zei Annan dat kritiek te vaak tegen Rusland is gericht.

"Er wordt heel weinig gesproken over andere landen die wapens en geld sturen", zei hij, zonder specifieke landen te noemen. Rusland voorziet het bewind van Assad in de meeste van zijn wapens. Er zijn geen landen bekend die wapens leveren aan de opstandelingen, hoewel sommige Golfstaten daar positief tegenover staan. Het Westen heeft wel communicatieapparatuur gestuurd, maar geen wapens.

Alle berichten over de onrust in het Midden-Oosten in ons nieuwsdossier

Door: Novum  | Bekijk op de kaart
  • Deel

Eerdere berichten

Banner NUjournaal Algemeen

NU in beeld

Bekijk bijzondere beelden van over de hele wereld.

Bekijk fotoserie (100)

Overstromingen

Duizenden mensen in het zuidoosten van Noorwegen hebben al dagen te kampen met ernstige wateroverlast.

Lees verder en bekijk beeld

Brug ingestort

De brug van de autosnelweg Seattle - Vancouver over de rivier de Skagit is donderdagavond ingestort.

Lees meer en bekijk foto's

Nederland en Duitsland

Nederland en Duitsland halen de al 'heel sterke banden' nog verder aan, zo is donderdag besloten in het Duitse Kleef. 

Meer tekst en beeld