Populaire Le Pen mist mogelijk verkiezingen

Laatste update:  22 februari 2012 09:59 info

PARIJS - Marine Le Pen van het uiterst rechtse Front National dreigt zich te moeten terugtrekken uit de race om het presidentschap in Frankrijk.

Foto:  AFP

 Bekijk video

De grondwettelijke raad in Parijs stelde de 43-jarige Le Pen dinsdag in het ongelijk in een belangrijke zaak.

De politica had geëist dat gekozen bestuurders anoniem steun kunnen betuigen aan een presidentskandidaat. De wet schrijft nu voor dat kandidaten steun moeten hebben van minstens 500 gekozen bestuurders, en dat hun identiteit openbaar moet worden gemaakt.

De regel werkt volgens Le Pen in haar nadeel. Veel bestuurders zouden niet publiekelijk durven uitkomen voor hun voorkeur voor de uiterst rechtse kandidate. Die heeft naar eigen zeggen al steuntoezeggingen van 430 bestuurders.

Steun

In totaal kunnen ongeveer 42.000 gekozen bestuurders in Frankrijk formeel steun betuigen aan presidentskandidaten.

De centrumrechtse president Nicolas Sarkozy en zijn voornaamste uitdager, de socialist François Hollande, hebben geen moeite om voldoende bestuurders achter zich te krijgen.

Nederlaag

''Dit is een nederlaag voor de democratie'', zei Le Pen in een reactie op de uitspraak. ''Het is een nederlaag voor de honderden burgemeesters van kleine plaatsen die afwachtten of de grondwettelijke raad de moed zou hebben om een eind te maken aan een systeem dat wordt gebruikt door de twee grootste partijen ten nadele van andere kandidaten.''

Le Pen heeft nog tot en met 16 maart de tijd om collega-politici te bewegen tot openlijke steun.

De eerste ronde van de presidentsverkiezingen in Frankrijk heeft plaats op 22 april. Daarna volgt vrijwel zeker een tweede ronde, op 6 mei.

Peiling

Volgens een recente peiling kan Le Pen rekenen op de steun van 16 procent van de stemgerechtigden. Daarmee staat ze derde achter Sarkozy (25 procent) en Hollande (32 procent). Vorige maand stond Le Pen op een bepaald moment nog tweede achter Sarkozy. In de afgelopen weken nam de steun voor Le Pen en de president echter af.

Het Front National is traditioneel fel gekant tegen immigranten. Nu voert de partij vooral campagne om te stoppen met de euro, en voor maatregelen die het Franse bedrijfsleven moeten beschermen tegen buitenlandse concurrentie.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Pinkpop 2012

Anouk krijgt eindelijk respect op Pinkpop

Banner NUjournaal Algemeen

Nieuws in beeld

Een overzicht van de meest bijzondere nieuwsfoto's.

Bekijk fotoserie (100)

Verkiezingen Egypte

Egypte telt stemmen na de eerste ronde van de presidentsverkiezingen die lijken uit te lopen op een finale tussen de Moslimbroeders en 'Mubarak'.

Lees verder (4)

Songfestival

Joan Franka is er niet in geslaagd de finale van het Eurovisiesongfestival te bereiken.

Lees verder en bekijk foto's

Formule 1 Preview

Het is een onvervalste klassieker in de autosport: de Grand Prix van Monaco. Zondag staat hij weer op het programma.

Lees verder

Treinbotsing India

Bij een botsing van een passagierstrein op een stilstaande goederentrein in het zuiden van India zijn dinsdag minstens 24 mensen om het leven gekomen.

Bekijk fotoserie (6)