Syrische activisten kritiseren waarnemers
AMSTERDAM - De waarnemers van de Arabische Liga doen onvoldoende om in Syrië het bloedvergieten te stoppen. Dat zeggen activisten die strijden tegen het regime van president Bashar al-Assad.
De Arabische nieuwszender al-Jazeera spreekt donderdag van een 'omstreden start' van de waarnemersmissie.
Hoofd van de missie Mustafa Dabi zei woensdag dat de situatie in de stad Homs, epicentrum van de opstand tegen Assad en het geweld, "geruststellend lijkt".
Tijdens een tweede bezoek aan de stad waren de waarnemers echter getuige van woedende menigten, vuurwapengeweld en explosies.
Geweld
Verspreid door Syrië zijn donderdag tientallen mensen om het leven gebracht. Dit ondanks de aanwezigheid van de waarnemers, zo meldden woordvoerders van oppositionele organisaties
Sommige bronnen spreken van zeker 21 doden, anderen gaan uit van 29 sterfgevallen. In dorpen in de omgeving van de hoofdstad Damascus doodden leden van de veiligheidsdiensten zeker tien personen, aldus een woordvoerder van de oppositionele organisatie Comités voor Lokale Coördinatie.
Daarnaast zouden er veel doden zijn gevallen in de centraal gelegen provincies Homs en Hama.
Betogers in de Syrische stad Duma zijn donderdag beschoten terwijl waarnemers van de Arabische Liga in de stad verbleven. Dit hebben activisten in Duma, 7 kilometer ten noordoosten van de Syrische hoofdstad Damascus, gemeld.
Beschoten
De voorzitter van een overkoepelende raad van oppositiebewegingen, Burhan Ghalioun van de Syrische Nationale Raad, heeft donderdag in Caïro gezegd dat de waarnemers van de liga zelf ook zijn beschoten toen ze in Homs waren, een bolwerk van de oppositie tegen het regime van president Bashar al-Assad, 130 kilometer ten noorden van Damascus.
Ghalioun wist niet wie het vuur op de waarnemers had geopend. Bewoners van de wijk waar ze waren, Khalidiya, namen ze volgens Ghalioun in hun huizen op om ze te beschermen. Niemand raakte gewond.
Plaatsen
De waarnemers bezoeken sinds woensdag verscheidene plaatsen. Na Homs komen ook Hama, Idlib en Daraa aan de beurt. Ook worden er waarnemers in de hoofdstad Damascus gestationeerd om het omliggende gebied in de gaten houden.
De waarnemers moeten toezien op de uitvoering van een vredesplan van de Arabische Liga. President Assad heeft beloofd troepen terug te trekken uit stadscentra en politieke gevangenen vrij te laten.
Doden
Volgens de Verenigde Naties zijn in Syrië sinds maart al zeker 5000 mensen om het leven gebracht.
In navolging van de opstanden en revoluties in andere Arabische landen gingen Syriërs begin dit jaar de straat op tegen het autoritaire regime van Assad. De betogers komen in opstand tegen de slechte economische situatie en corruptie, en eisen een direct vertrek van de president.

Startpagina