Navo bombardeert hoofdkwartier Kaddafi

Laatste update:  21 augustus 2011 19:42 info Bekijk op de kaart

CAIRO - De NAVO heeft zondag het Bab al-Aziziya-complex in het centrum van de Libische hoofdstad Tripoli gebombardeerd.

AFP

Dat is het uitgestrekte hoofdkwartier van dictator Muammar Kaddafi. Dat meldde de Arabische nieuwszender Al Jazeera.

De Libische rebellen lijken Kaddafi steeds verder in het nauw te drijven. In de hoofdstad waren zondag explosies en het geluid van automatische wapens te horen, hoewel een woordvoerder van het regime de strijd afdeed als ''kleine botsingen''.

De NAVO liet eerder weten zich met de bombardementen te richten op Tripoli om de rebellen te ondersteunen.

Legerbasis

Ondertussen naderen de Libische opstandelingen de hoofdstad in rap tempo. De frontlinie ligt momenteel op minder dan dertig kilometer van de hoofdstad. Dat meldden de opstandelingen zondag. Een belangrijke legerbasis, even buiten Tripoli, is door de opstandelingen ingenomen.

De legerbasis is de thuishaven van de Khamis Brigade. De eenheid staat onder leiding van de 27-jarige Khamis Kaddafi, de zoon van kolonel Muammar Kaddafi.

De Khamis Brigade is een van de best getrainde eenheden van het Libische regeringsleger. De wapenvoorraad van de basis wordt door de opstandelingen ingeladen in voertuigen en meegenomen.

Operatie Zeemeermin

De Libische rebellen noemen hun acties bij Tripoli om Muammar Kaddafi tot overgave of vertrek te dwingen 'Operatie Zeemeermin'. Dat heeft een woordvoerder van de rebellenregering in Benghazi zondag bekendgemaakt.

Operatie Zeemeermin is volgens de zegsman een gezamenlijke operatie van de Nationale Overgangsraad, plaatselijke strijders en de NAVO. De strijd die op zaterdagavond begon, werd zondag voortgezet. 

Niet overgeven

Kaddafi heeft het volk ''uit alle regio's'' opgeroepen om Tripoli te bevrijden van de rebellen die de hoofdstad belegeren. Dat was te horen in een audioboodschap die zondag werd uitgezonden door de staatstelevisie.

Kaddafi zei verder dat hij in Tripoli blijft en zich niet zal overgegeven. Hij zei te vrezen dat de hoofdstad ''zal branden'' door de aanval die de rebellen hebben geopend.

Kaddafi beloofde iedereen van wapens te voorzien die meedoet in de strijd tegen de rebellen, die naar eigen zeggen een slotoffensief hebben geopend om Kaddafi te verdrijven.

Eerder zond de staatstelevisie ook al een audioboodschap uit. Daarin feliciteerde Kaddafi de Libiërs met het uitschakelen van ''de ratten'', zijn gebruikelijke omschrijving van de rebellen, die zaterdagavond al een beslissing in de strijd om de hoofdstad probeerden te forceren.

Doden

De strijd om Tripoli die zaterdagavond begon en zondag doorging heeft 376 mensen het leven gekost. Er vielen circa 1000 gewonden, meldde een Libische regeringsfunctionaris zondagavond op anonieme basis.

Tegenstanders van Kaddafi gingen zaterdagavond met wapens de straat op in de Libische hoofdstad. Van buiten wordt Tripoli belegerd door duizenden rebellen. Vanuit de lucht bestoken NAVO-gevechtsvliegtuigen doelen in de stad.

Alles over de onrust in het Midden-Oosten in ons dossier

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Pinkpop 2012

Anouk krijgt eindelijk respect op Pinkpop

Banner NUjournaal Algemeen

Nieuws in beeld

Een overzicht van de meest bijzondere nieuwsfoto's.

Bekijk fotoserie (100)

Verkiezingen Egypte

Egypte telt stemmen na de eerste ronde van de presidentsverkiezingen die lijken uit te lopen op een finale tussen de Moslimbroeders en 'Mubarak'.

Lees verder (4)

Songfestival

Joan Franka is er niet in geslaagd de finale van het Eurovisiesongfestival te bereiken.

Lees verder en bekijk foto's

Formule 1 Preview

Het is een onvervalste klassieker in de autosport: de Grand Prix van Monaco. Zondag staat hij weer op het programma.

Lees verder

Treinbotsing India

Bij een botsing van een passagierstrein op een stilstaande goederentrein in het zuiden van India zijn dinsdag minstens 24 mensen om het leven gekomen.

Bekijk fotoserie (6)