'VS praten met Taliban'

Laatste update:  18 juni 2011 14:16 info

KABUL - De Verenigde Staten en andere westerse landen zijn bezig met aftastende onderhandelingen met de Taliban over een mogelijke oplossing voor de bijna 10 jaar durende oorlog in Afghanistan. De Afghaanse president Hamid Karzai heeft dat zaterdag gezegd.

Foto:  AFP

 Bekijk video

''Vredesgesprekken met de Taliban zijn gaande. De buitenlandse militairen en vooral de Verenigde Staten gaan door met deze onderhandelingen'', zei Karzai bij een persconferentie in de Afghaanse hoofdstad.

Diplomaten hadden al gezegd dat er sinds maanden gesprekken zijn tussen de twee partijen. Karzai, die een vurig voorstander is van vredesgesprekken, vertelde al eens dat Afghaanse functionarissen met de rebellen praten.

De uitlating van Karzai zaterdag is de eerste officiële bevestiging van de Amerikaanse betrokkenheid bij de onderhandelingen.

Terreurlijst

Karzai sprak een dag nadat de Verenigde Naties de Taliban op een andere terreurlijst hebben geplaatst dan leden van al-Qaeda. Dat maakt onderhandelingen met Taliban mogelijk.

Minister Uri Rosenthal van Buitenlandse Zaken zei in Tros Kamerbreed zaterdag dat als de berichtgeving over Karzai klopt, het een positief bericht is als het betekent dat de Taliban bereid zijn om het geweld af te zweren en de Afghaanse grondwet te respecteren.

De Verenigde Staten zijn Afghanistan in 2001 binnengevallen om een einde te maken aan de Taliban-regering. Die huisvestte toen de leiding van al-Qaeda, die de aanslagen van 11 september dat jaar had opgeëist.

Troepenmacht

Momenteel werken de VS aan plannen om de Amerikaanse troepenmacht in Afghanistan aanzienlijk terug te schroeven. Doel is dat het Afghaanse leger en politie voortaan de veiligheid garanderen. Momenteel vechten circa 100.000 Amerikaanse militairen in Afghanistan. Dat waren er nog circa 34.000 in 2009, toen president Barack Obama aantrad.

De Taliban is een islamistische guerrillabeweging in Afghanistan en Pakistan. Ze beheersen er grote gebieden, waar ze strenge koranscholen hebben opgezet.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Pinkpop 2012

Anouk krijgt eindelijk respect op Pinkpop

Banner NUjournaal Algemeen

Nieuws in beeld

Een overzicht van de meest bijzondere nieuwsfoto's.

Bekijk fotoserie (100)

Verkiezingen Egypte

Egypte telt stemmen na de eerste ronde van de presidentsverkiezingen die lijken uit te lopen op een finale tussen de Moslimbroeders en 'Mubarak'.

Lees verder (4)

Songfestival

Joan Franka is er niet in geslaagd de finale van het Eurovisiesongfestival te bereiken.

Lees verder en bekijk foto's

Formule 1 Preview

Het is een onvervalste klassieker in de autosport: de Grand Prix van Monaco. Zondag staat hij weer op het programma.

Lees verder

Treinbotsing India

Bij een botsing van een passagierstrein op een stilstaande goederentrein in het zuiden van India zijn dinsdag minstens 24 mensen om het leven gekomen.

Bekijk fotoserie (6)