Aanpassing in kip roept vogelgriep halt toe

Laatste update:  14 januari 2011 09:50 info

CAMBRIGDE - Wetenschappers zijn er in geslaagd om de genen van kippen dusdanig te modificeren dat ze het vogelgriepvirus niet meer kunnen overdragen.

Foto:  Kennislink

Dat blijkt uit een onderzoek dat het wetenschapsblad Science donderdag heeft gepubliceerd.

Vogelgriep, ook wel H5N1, is een besmettelijk virus dat doorgaans alleen vat heeft op gevogelte. Maar soms zijn ook mensen gevoelig en kan het virus dodelijke gevolgen hebben.

Besmette kippen zijn in staat het H5N1-virus over te dragen op elkaar, maar ook op mensen. Door de wetenschappelijke vondst zijn de gemanipuleerde kippen nog wel vatbaar voor het virus, maar kunnen ze het niet meer doorgeven.

Impact

''Door te voorkomen dat kippen het virus onderling doorgeven, lopen mensen minder kans het virus op te lopen en heeft het virus bovendien minder economische impact", aldus onderzoeker Laurence Tiley van de Universiteit van Cambridge.

De wetenschappers kwamen tot hun resultaat door een nieuw gen in te brengen bij kippen. Dat gen produceert een 'fopmolecuul' dat op zijn beurt een component van het vogelgriepvirus imiteert.

Viraal materiaal

Daardoor ziet het virus het fopmolecuul aan voor het viraal erfelijk materiaal en wordt de voortplanting van het virus verstoord. Toen de wetenschappers de gemodificeerde kippen besmetten met het vogelgriepvirus werden de kippen wel ziek, maar droegen ze het virus niet over aan andere kippen

Hoewel het onderzoek nog in de kinderschoenen staat, is het volgens Tiley een belangrijke stap in de richting van resistentie voor het griepvirus onder kippen.

In 1997 werd in Hongkong de eerste mens ontdekt die was besmet met het virus. Sindsdien zijn er geregeld grootschalige uitbraken van vogelgriep.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Gisteren

Pinkpop 2012

Anouk krijgt eindelijk respect op Pinkpop

Banner NUjournaal Algemeen

Nieuws in beeld

Een overzicht van de meest bijzondere nieuwsfoto's.

Bekijk fotoserie (100)

Verkiezingen Egypte

Egypte telt stemmen na de eerste ronde van de presidentsverkiezingen die lijken uit te lopen op een finale tussen de Moslimbroeders en 'Mubarak'.

Lees verder (4)

Songfestival

Joan Franka is er niet in geslaagd de finale van het Eurovisiesongfestival te bereiken.

Lees verder en bekijk foto's

Formule 1 Preview

Het is een onvervalste klassieker in de autosport: de Grand Prix van Monaco. Zondag staat hij weer op het programma.

Lees verder

Treinbotsing India

Bij een botsing van een passagierstrein op een stilstaande goederentrein in het zuiden van India zijn dinsdag minstens 24 mensen om het leven gekomen.

Bekijk fotoserie (6)