EU start procedure tegen Frankrijk over Roma
BRUSSEL - De Europese Commissie begint een procedure tegen Frankrijk vanwege het uitzetbeleid van Roma. Eurocommissaris Viviane Reding (Justitie) toonde zich dinsdag ''persoonlijk overtuigd'' van de noodzaak van een dergelijke maatregel.
Ze noemde de circulaire van de Franse regering waarin het uitzetten van Roma een prioriteit wordt genoemd ''een schande''. Een definitief besluit valt binnen twee weken.
Reding voelt zich door de circulaire door Frankrijk op het verkeerde been gezet. Eerder hadden twee Franse ministers de Europese Commissie nog verzekerd dat van een specifiek tegen Roma gericht uitzetbeleid geen sprake was. De commissaris noemde de tegenstrijdige uitlatingen schokkend.
Behandeling
De Fransen pasten maandag hun memo aan. ''Niet alleen woorden moeten veranderen, ook het gedrag'', beklemtoonde Reding. Volgens haar druist de Franse behandeling van de Roma in tegen Europese verdragen.
Een inbreukprocedure van de Europese Commissie houdt in dat een lidstaat er formeel van wordt beschuldigd de EU-wet niet na te leven.
Als de reactie van het land niet bevredigend is, kan de commissie naar het Europees Hof van Justitie stappen.
Verbijsterd
Frankrijk stelt in een reactie verbijsterd te zijn over de mogelijke procedure, aldus een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken.
''We hebben van Viviane's Reding verklaring met verbijstering kennis genomen. We denken niet dat dit soort uitspraken ertoe bijdragen dat de hachelijke situatie van de Roma, die ons grote zorgen baart, wordt verbeterd'', aldus de woordvoerder.
Nederland
De Nederlandse regering wil eerst de conclusies van de Europese Commissie over de Roma in Frankrijk afwachten, voordat zij met een oordeel komt, aldus minister André Rouvoet in reactie op vragen uit de Kamer. Hij verving college Ernst Hirsch Ballin van Justitie.
De Nederlandse regering volgt de gebeurtenissen in Frankrijk nauwgezet, aldus Rouvoet. De bewindsman benadrukte dat Nederland niets moet hebben van het uitzetten van mensen als groep of omdat ze bij een groep horen.
Socialisten
De socialistische fractie in het Europees Parlement vindt de kritische reactie ''laat'' en ''te laat'' voor veel Roma. Fractieleider Martin Schulz wijst erop dat al honderden Roma Frankrijk zijn uitgezet.
In een verklaring stelt Schulz dat de commissie vorige week de Franse regering nog krachtig verdedigde, toen het Europees Parlement in een resolutie het Franse beleid bekritiseerde. De Europese socialisten plaatsen dan ook vraagtekens bij de manier waarop de commissie met de kwestie is omgegaan.
In 't Veld
De liberale fractie in het Europees Parlement reageert daarentegen verheugd op de aankondiging van de Europese Commissie. De commissie speelt haar rol als hoeder van de Europese verdragen, aldus Europarlementariër Sophie in 't Veld (D66) namens de fractie dinsdag.
In 't Veld riep de Europese Commissie maandag nog op te onderzoeken of Frankrijk met de uitzetting van Roma inbreuk maakt op de Europese bepalingen voor de mensenrechten.

Startpagina