China worstelt met rampen

Laatste update:  19 augustus 2010 10:07 info

SHANGHAI - De afgelopen maanden zijn meer dan vijftienhonderd mensen om het leven gekomen als gevolg van aardverschuivingen en overstromingen in verschillende delen van China.

Foto:  AFP

Terwijl reddingsteams nog altijd zoeken naar meer dan vijfhonderd vermisten onder een dikke laag puin, rotsen en modder, begint de discussie over de oorzaken van het natuurgeweld.

De Chinese staatsmedia houden zich aan de officiële lezing van de overheid die zegt dat de rampen zijn te wijten aan de extreme weersomstandigheden van de afgelopen maanden.

Zware regenbuien

Staatspersbureau Xinhua berichtte dat meer dan 305 miljoen Chinezen te lijden hebben gehad onder zware regenbuien die meer dan 1,7 miljard dollar aan schade veroorzaakten.

Verschillende deskundigen trekken die lezing in twijfel. Zij zeggen dat menselijk handelen ten grondslag ligt aan de aardverschuivingen.

Stuwdammen

De Chinese professor geologie Fan Xiao zei in de Hongkongse South China Morning Post dat het bouwen van enorme aantallen stuwdammen, gecombineerd met ontbossing en slecht landgebruik een ''dodelijke klap'' heeft toegebracht aan het milieu en de risico's op geologische rampen heeft vergroot.

Fan: ''Lokale overheden hebben alle waarschuwingen over de ernstige consequenties van het bouwen van dammen genegeerd. Ze zagen de dammen als belangrijke bron van inkomsten.''

Landbouwgrond

In Zhouqu, het zwaarst getroffen district in Gansu, is tussen 1950 en 1990 meer dan 126.000 hectare bos gekapt om plaats te maken voor wegen, fabrieken en landbouwgrond.

Een andere reden voor enorme ontbossing in China is de vervaardiging van houten eetstokjes, waarvan er in China dagelijks naar schatting 130 miljoen worden gebruikt en weggegooid.

Waterkrachtcentrales

Tussen 2003 en 2007 hebben de autoriteiten 41 waterkrachtcentrales aangelegd. Wetenschappers van China's Academie van Wetenschappen zijn sinds 1996 betrokken bij een project in de regio dat het risico op landverschuivingen moet verminderen. Dat project hapert al jaren wegens gebrek aan overheidsfinanciering.

Ook op het Chinese internet zijn kritische geluiden te horen. In een opinieartikel op Ifeng.com wijst risicoanalist He Jun erop dat de bouw van nog meer dammen moet stoppen.

Toekomst

''Terwijl we rouwen om de slachtoffers, moeten we ook tijd maken om rationeel na te denken en lessen te trekken uit deze ramp. Deze risico's moeten we in de toekomst vermijden.''

Het Nationaal Meteorologisch Centrum in Peking voorziet de komende dagen nog meer regen en noemt de kans op nieuwe aardverschuivingen daarom ''relatief groot''.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Pinkpop 2012

Anouk krijgt eindelijk respect op Pinkpop

Banner NUjournaal Algemeen

Nieuws in beeld

Een overzicht van de meest bijzondere nieuwsfoto's.

Bekijk fotoserie (100)

Verkiezingen Egypte

Egypte telt stemmen na de eerste ronde van de presidentsverkiezingen die lijken uit te lopen op een finale tussen de Moslimbroeders en 'Mubarak'.

Lees verder (4)

Songfestival

Joan Franka is er niet in geslaagd de finale van het Eurovisiesongfestival te bereiken.

Lees verder en bekijk foto's

Formule 1 Preview

Het is een onvervalste klassieker in de autosport: de Grand Prix van Monaco. Zondag staat hij weer op het programma.

Lees verder

Treinbotsing India

Bij een botsing van een passagierstrein op een stilstaande goederentrein in het zuiden van India zijn dinsdag minstens 24 mensen om het leven gekomen.

Bekijk fotoserie (6)