BP steekt 20 miljard dollar in fonds olieramp

Laatste update:  18 juni 2010 17:37 info

WASHINGTON - De Britse oliemaatschappij BP krijgt meerdere jaren de tijd van Washington om 20 miljard dollar (ruim 16 miljard euro) te storten in een fonds, dat wordt ingesteld in verband met de olieramp in de Golf van Mexico.

Foto:  Getty Images

 Bekijk video

De Amerikaanse regering en BP hebben daarover woensdag afspraken gemaakt.

President Barack Obama voerde woensdag in het Witte Huis in Washington overleg met directieleden van BP en een aantal advocaten.

Tijdens het overleg bracht The New York Times al details over de overeenkomst naar buiten. Die werden na afloop van de ontmoeting bevestigd door Obama.

De president maakte ook duidelijk dat de 20 miljard dollar geen definitief bedrag is. Als blijkt dat de kosten voor bijvoorbeeld milieuherstel en schadevergoedingen aan burgers en het bedrijfsleven hoger uitvallen, dan zal BP nog meer geld in het fonds moeten storten.

Het fonds krijgt een onafhankelijke toezichthouder. Die functie zal worden bekleed door de prominente advocaat Kenneth Feinberg.

Schadevergoedingen

Hij zag ook toe op de schadeloosstellingen aan nabestaanden van de terreuraanslagen van 11 september 2001 in de Verenigde Staten. Feinberg moet nu gaan bepalen welke personen, instellingen en bedrijven in aanmerking komen voor schadevergoedingen in verband met de grootste olieramp uit de Amerikaanse geschiedenis.

BP mag de miljarden gespreid storten, zodat de financiële levensvatbaarheid van de onderneming niet in het gevaar komt. Het bedrijf zag de beurswaarde nagenoeg halveren sinds het begin van de olieramp op 20 april.

Beurskoers

Direct nadat het nieuws over het voorlopige akkoord bekend was geworden, steeg de beurskoers van BP licht, na een aanvankelijke daling.

BP-topman Henric Svanberg sprak na het topoverleg zijn excuses uit richting het Amerikaanse volk. Hij beloofde tegen verslaggevers verder dat zijn bedrijf goed zal zorgen voor de mensen die gedupeerd zijn of worden door de olieramp en dat de schade aan het milieu zal worden hersteld.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Gisteren

Achterklap

Joan Franka was niet zenuwachtig

Banner NUjournaal Algemeen

Nieuws in beeld

Een overzicht van de meest bijzondere nieuwsfoto's.

Bekijk fotoserie (100)

Verkiezingen Egypte

Egypte telt stemmen na de eerste ronde van de presidentsverkiezingen die lijken uit te lopen op een finale tussen de Moslimbroeders en 'Mubarak'.

Lees verder (4)

Songfestival

Joan Franka is er niet in geslaagd de finale van het Eurovisiesongfestival te bereiken.

Lees verder en bekijk foto's

Formule 1 Preview

Het is een onvervalste klassieker in de autosport: de Grand Prix van Monaco. Zondag staat hij weer op het programma.

Lees verder

Treinbotsing India

Bij een botsing van een passagierstrein op een stilstaande goederentrein in het zuiden van India zijn dinsdag minstens 24 mensen om het leven gekomen.

Bekijk fotoserie (6)