Leterme adviseert nieuwe verkiezingen

Laatste update:  27 april 2010 20:55 info

BRUSSEL - Demissionair premier Yves Leterme van België heeft koning Albert II geadviseerd nieuwe verkiezingen voor te bereiden.

Foto:  ANP

Leterme (een Vlaamse christendemocraat) ging dinsdag op audiëntie bij de koning na de val van zijn kabinet.

De vorst gaat nog tot woensdag door met zijn consultaties. Alle Vlaamse partijen willen nieuwe verkiezingen, maar de Franstalige politici blijven erop aandringen de opgestapte regering via een herschikking een doorstart te laten maken, zo bleek dinsdagavond uit uitspraken van enkele kopstukken.

De koning aanvaardde maandagavond het ontslag van de regering, nadat de Vlaamse liberale ministers zich daaruit hadden teruggetrokken.

Splitsing

De liberalen waren teleurgesteld er geen compromis was gevonden voor de splitsing van het tweetalige kiesdistrict Brussel-Halle-Vilvoorde.

Leterme heeft minister Annemie Turtelboom (Binnenlandse Zaken) gevraagd de verkiezingen juridisch geldig te laten verlopen.

Zonder de splitsing van het kiesdistrict mogen eigenlijk geen verkiezingen worden gehouden, zo heeft het Grondwettelijk Hof in België bepaald. Brussel-Halle-Vilvoorde wijkt namelijk af van alle andere kiesdistricten in België, dus is er sprake van ongelijkheid.

De Gentse politicoloog Carl Devos tilt niet zo zwaar aan de uitspraak van het Grondwettelijk Hof. ''In de grondwet staat dat na een ontbinding van het parlement binnen 40 dagen nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden."

Geldig

"Het parlement bepaalt vervolgens bij meerderheid of die verkiezingen geldig waren. Ik moet nog zien gebeuren dat parlementariërs verkiezingen ongeldig verklaren waarbij ze net zelf zijn verkozen. Bovendien los je daarmee niets op, want ook dan wordt Brussel-Halle-Vilvoorde niet gesplitst.''

Devos verwacht dat het parlement donderdag of een week later wordt ontbonden. De verkiezingen zullen dus op 6 of 13 juni plaatsvinden, denkt hij. Dat verschilt enkele dagen met de Nederlandse parlementsverkiezingen op 9 juni.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Gisteren

Achterklap

Joan Franka was niet zenuwachtig

Banner NUjournaal Algemeen

Nieuws in beeld

Een overzicht van de meest bijzondere nieuwsfoto's.

Bekijk fotoserie (100)

Verkiezingen Egypte

Egypte telt stemmen na de eerste ronde van de presidentsverkiezingen die lijken uit te lopen op een finale tussen de Moslimbroeders en 'Mubarak'.

Lees verder (4)

Songfestival

Joan Franka is er niet in geslaagd de finale van het Eurovisiesongfestival te bereiken.

Lees verder en bekijk foto's

Formule 1 Preview

Het is een onvervalste klassieker in de autosport: de Grand Prix van Monaco. Zondag staat hij weer op het programma.

Lees verder

Treinbotsing India

Bij een botsing van een passagierstrein op een stilstaande goederentrein in het zuiden van India zijn dinsdag minstens 24 mensen om het leven gekomen.

Bekijk fotoserie (6)