Frankrijk zet volledig boerkaverbod door
PARIJS - De Franse regering zet haar voornemen voor een volledig verbod op het dragen van de boerka en de nikab door, ondanks een advies dat niet te doen.
Foto: ANP
De regering van president Nicolas Sarkozy werkt op dit moment aan een wetsvoorstel voor een verbod op kleding die het gehele lichaam en (bijna) het hele gezicht van islamitische vrouwen bedekt.
''Het is een aanval op de waardigheid van de vrouw en de waardigheid van de Republiek'', zei regeringswoordvoerder Luc Chatel over de sluier.
Hij voegde eraan toe dat een verbod voor de hele openbare ruimte moet gelden. ''Het gaat ook om de symboliek. De waardigheid van de vrouw is onaantastbaar'', aldus Chatel.
Advies
Sarkozy vindt dat de boerka en de nikab niet in het seculiere Frankrijk passen. Het hoogste Franse bestuursorgaan adviseerde de regering echter onlangs geen volledig verbod op het dragen van de boerka en de nikab af te kondigen.
Volgens de Franse Raad van State zijn er geen juridische gronden om islamitische vrouwen onder alle omstandigheden te verbieden hun gezicht te bedekken.
Het bestuursorgaan stelde dat een volledig verbod, zoals de regering wil, waarschijnlijk met succes via de juridische weg zou kunnen worden aangevochten. Volgens de Raad van State is zo'n verbod waarschijnlijk wel haalbaar, als dat uit veiligheidsoverwegingen wordt genomen of voor bestrijding van fraude, maar de regering maakt er dus een principiële en morele kwestie van.
Meerderheid voor
Het wetsontwerp wordt komende maand besproken in het kabinet. In het parlement is er een ruime meerderheid voor een algeheel verbod in onder meer het openbaar vervoer en in openbare instellingen als scholen en ziekenhuizen.
Frankrijk telt ongeveer vijf miljoen moslims. Minder dan tweeduizend vrouwen in het land dragen de nikab of de boerka. Vaak zijn het autochtone Franse vrouwen die tot de islam zijn bekeerd.
Overigens komen er veel gesluierde vrouwen van superrijke Arabieren naar Frankrijk om te winkelen. Als zij wegblijven, betekent dat een financiële schadepost.
België
In buurland België lijkt een boerka- en nikabverbod er nog eerder te komen. Het parlement in Brussel stemt donderdag over wetgeving daartoe. België zou daarmee het eerste Europese land zijn met een nationaal verbod.

Startpagina