Wapendeal VS en Taiwan is rond

Laatste update:  30 januari 2010 11:16 info

WASHINGTON - De regering van de Verenigde Staten verkoopt voor omgerekend 4,6 miljard euro wapens aan Taiwan, ondanks protesten van Peking.

Foto:  ANP

 China ziet de wapendeal met Taiwan, dat het als een opstandige provincie beschouwt, als een ''grove inmenging in China's binnenlandse zaken'', zo stelde een woordvoerder van de Chinese ambassade in de Verenigde Staten.

China besloot zaterdag prompt militaire uitwisselingen met de VS op te schorten, ''gezien de ernstige schade en het weerzinwekkende effect van de wapenverkoop aan Taiwan''.

Negatief effect

Dat liet het Chinese ministerie van Defensie weten, zo berichtte het staatspersbureau Xinhua. De wapenleverantie zal een zeer negatief effect hebben op de samenwerking tussen China en de VS, dreigde de Chinese onderminister van Buitenlandse Zaken He Yafei.

Peking heeft de Amerikaanse defensie-attaché in China op het matje geroepen.

De VS leveren onder meer Patriotraketten en Black Hawk-helikopters, maar niet de ook door Taiwan gewenste F-16 gevechtsvliegtuigen. Het gaat om de eerste wapenverkopen van de regering van president Barack Obama aan het land.

Op zijn hoede

De Taiwanese president Ma Ying-jeou had bij de Amerikanen aangedrongen op de leverantie van nieuwe wapens. Hij wees erop dat zijn land op zijn hoede moet blijven gezien de sterke groei van de Chinese defensie-uitgaven.

De VS zijn de belangrijkste wapenleverancier van Taiwan. Washington ziet zich sinds 1979 verplicht het land te helpen bij diens zelfverdediging.

Die verplichting volgde op de officiële diplomatieke erkenning van China door de VS. Daardoor verloor Taiwan die erkenning, maar Washington wilde de regering in Taipei niet in de steek laten.

Grote druk

De Nederlandse regering zag in 1992 onder grote druk van China af van het leveren van duikboten aan Taiwan.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

NUsport - EK 2012

Lees alles over het EK op NUsport

Banner NUjournaal Algemeen

Nieuws in beeld

Een overzicht van de meest bijzondere nieuwsfoto's.

Bekijk fotoserie (100)

Verkiezingen Egypte

Egypte telt stemmen na de eerste ronde van de presidentsverkiezingen die lijken uit te lopen op een finale tussen de Moslimbroeders en 'Mubarak'.

Lees verder (4)

Songfestival

Joan Franka is er niet in geslaagd de finale van het Eurovisiesongfestival te bereiken.

Lees verder en bekijk foto's

Formule 1 Preview

Het is een onvervalste klassieker in de autosport: de Grand Prix van Monaco. Zondag staat hij weer op het programma.

Lees verder

Treinbotsing India

Bij een botsing van een passagierstrein op een stilstaande goederentrein in het zuiden van India zijn dinsdag minstens 24 mensen om het leven gekomen.

Bekijk fotoserie (6)