Bibi Dumon Tak – Oorlogsdieren

Laatste update:  23 februari 2009 11:27 info

Over boodschappers, bommendragers en troosthonden: deze bundel is een origineel en liefdevol monument voor de oeroude verbondenheid tussen mens en dier.

Oorlogsdieren is een verzameling prachtig geschreven verhalen waarmee Bibi Dumon Tak – schrijfster van boeken voor kinderen en volwassenen, en met drie Zilveren Griffels op haar naam voor haar non-fictiewerk – wil aantonen dat we onze vrijheid niet alleen aan de soldaten te danken hebben, maar ook aan circa honderd miljoen heldhaftige dieren.

En dan zijn daar de vuurvliegjes nog niet eens bij opgeteld die soldaten tussen hun vingers fijnwreven opdat die lichtgaven om ook ’s nachts te kunnen kaartlezen. Noch de vele kanaries die als gevleugelde gasdetectoren de loopgraven werden ingestuurd.

Postduif Mary

Bibi Dumon Tak beschrijft de historie van oorlogsdieren en geeft talloze heroïsche wapenfeiten. De Syrische bruine beer Wojtek helpt de soldaten met het uitladen van granaten in ruil voor twee biertjes en een sigaret.

Of de parachutespringende parapup Rob van de S.A.S. en de labrador Roselle die twee blinde mensen uit de puinhopen van 9/11 redt.

Oorlogsmascottes als Simon de kat hield in zijn eentje de bemanning van een marineschip op de been; de duif Winkie maakte melding van een in de Noordzee neergestort Brits gevechtsvliegtuig zodat alle inzittenden konden worden gered; de dappere postduif Mary vloog zelfs met een stel hagelkorrels in haar lijf nog naar huis om haar bericht te brengen.

Helden

Boe en Budge zijn twee zwarte labrador retrievers die op dit moment als therapy dogs werkzaam zijn in Irak om getraumatiseerde soldaten te kalmeren.

De dolfijnen Tacoma en Makai bewijzen als mijnenspeurders de explosieven opruimdienst grote diensten. Zij, en vele andere dieren, zijn de hoofdpersonen in de verhalen; de helden van dit boek.

Liefdevol monument

Met haar vlotte en beeldende schrijfstijl sleept Bibi Dumon Tak je mee in de loopgraven van de Eerste Wereldoorlog, naar de verzetsactiviteiten van duivenmelkers tijdens de Tweede Wereldoorlog, naar de zeebodem van de Irakese haven van Umm Qasr en het trappenhuis van het World Trade Center. 

Ze schept bewondering voor de toewijding, onverschrokkenheid en eeuwige trouw van de vele oorlogsdieren die de revue passeren. Elk verhaal wordt geïllustreerd met aantrekkelijke zwart-wit foto’s, van medaille-uitreikingen tot actiefoto’s.

4 sterren

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:
 

Eerdere berichten

Eerder

Charles Dickens

200ste geboortedag Dickens wereldwijd gevierd

Mooiste heupen

Boekensite Lezentv.nl sprak auteur Ad Fransen over zijn nieuwste boek Het meisje met de mooiste heupen.

Bekijk hier het gesprek

Digitale wereld

Nederland kan een vooraanstaand internetland te worden, maar dan moeten we ons wel uit de Chesterfield hijsen, aldus Brussen & Vermeend in hun nieuwe boek.

Lees recensie

Robert Vuijsje

Hij schrijft graag op wat andere mensen denken maar niet durven zeggen. En hij deed mee aan tv-quizzen omdat, na zijn immens succesvolle debuut, een tweede roman in aantocht was. Zo bekent schrijver Robert Vuijsje in een interview met NU.nl.

Lees interview

Nooit Ziek Geweest

NU.nl sprak Nico Dijkshoorn bij de presentatie van zijn nieuwe boek getiteld Nooit Ziek Geweest waarin hij vertelt over zijn vader.

Bekijk video