. Het laatste nieuws lees je het eerst op NU.nl
|

John Grisham - De getuige

Uitgegeven: 17 februari 2009 14:10
Laatst gewijzigd: 17 februari 2009 14:52

Een aardig plot, maar platte karakters: de nieuwe thriller van Johan Grisham weet helaas niet te overtuigen.

Kyle McAvoy is een veelbelovende rechtenstudent van Yale, die binnen een paar maanden advocaat zal zijn. Zijn toekomst lijkt rooskleurig maar alles verandert als er mannen opduiken van een onbekend maar zeer machtig spionagekantoor.

Ze hebben een video van een wild studentenfeestje bij Kyle en zijn huisgenoten, een aantal jaar geleden. Die beelden maken een sterke zaak voor een meisje dat toen claimde verkracht te zijn.

Om zichzelf en zijn vrienden te beschermen heeft Kyle geen enkele keus dan mee te werken en te doen wat hem gevraagd wordt: spioneren bij een van de grootste advocatenfirma’s van New York.

Te lang

Hoewel het plot op zich wel spannend is, is mij niet duidelijk waarom Grisham ruim driehonderd pagina’s nodig heeft om het uit te werken.

Vooral de personages blijven nogal plat. Er wordt wel heel veel achtergrondinformatie over ze gegeven maar ze komen nergens echt tot leven.

Pas ergens op de helft van het boek ga je enige sympathie voor hoofdpersoon Kyle voelen, terwijl dat al veel eerder had gemoeten om een overtuigend personage te zijn. De andere personages zijn helemaal van bordkarton en kunnen alleen maar stereotypische reacties geven.

Als het verhaal korter was geweest, had dat misschien gewerkt, maar nu valt juist op dat je wel erg weinig meekrijgt over ‘de mens’ achter het personage. Het is waarschijnlijk niet voor niets dat ik constant in de war was hoe de verschillende figuren ook alweer heetten en wat hun rol was.

Doorlezen

Je blijft echter wel doorlezen, wat toch een teken is dat het verder best aardig geschreven is. De grootste stoorfactor zit hem in de vertaling, die wel erg veel anglicismen bevat.

Zo wordt een ‘teenage waitress’ een ‘tienerserveerster’, naast dat dat woord niet bestaat in het Nederlands is het ook wel een woord waar je heel andere ideeën bij kan krijgen.

Voor de Grishamfans is dit boek uiteraard een must, maar voor de rest van ons, er zijn genoeg andere spannende boeken te vinden met wat meer diepgang.

Twee sterren

© NU.nl/Melanie Augustinus

Overig nieuws

Sterren

5 - Subliem
4 - Heel goed
3 - Goed genoeg
2 - Zwak
1 - Brandhout

Conducteur

Joost Zwagerman, de schrijver van het boekenweek- geschenk dit jaar, liep zondag een dagje mee als treinconducteur.

Bekijk fotoserie